Aplikace na nový rok - 6. část

Podle ankety z roku 2020 si 42 % Čechů dává na nový rok předsevzetí. Nejen pro ně jsme si připravili tipy na aplikace, které jim pomohou se splněním závazků.

Začnu šetřit!

Jak ušetřit? Základem je zjistit, kam se peníze po výplatě rozkutálí. Prostě jestli za to může díra v kapse nebo třeba zapomenuté předplatné. Díry v kapse se zbavíte pomocí záplaty, nepřehledný účet srovná některá z četných aplikací pro domácí rozpočty.

České apky Spendee a Wallet jsou ověřené miliony uživatelů a v základních verzích fungují zdarma. Příjmy a výdaje do nich budete muset zadávat ručně (verze Premium dokáže transakce sledovat přímo v bance) a některé funkce budou značně omezeny, ale k základní analýze výdajů to postačí. Možná se budete divit, kolik měsíčně utratíte za dovážku pizzy nebo za různé streamovací služby.

Pokud používáte Revolut, tak vyzkoušejte funkci plánovaných plateb. Když si sem zařadíte předplatné, nejenže budete mít přehled, kolik za co platíte, ale v případě potřeby předplatné rychle zrušíte pouhým zablokováním v aplikaci a nemusíte tak na stránky služby, od níž už jste beztak určitě ztratili přihlašovací údaje.

  • JAK VYTRVAT? ZÁKLADEM JE NEPŘEPÁLIT START. POKUD SI PRO PROPAŘENÉM SILVESTRU NAORDINUJETE SALÁT A VODU, MOC DLOUHO TO NEVYDRŽÍTE.

Tak už víte, kam mizí peníze! Teď je potřeba naplánovat rozpočet, abyste nebyli překvapení, že na konci měsíce zeje účet prázdnotou. S aplikací DollarBird přehledně naplánujete očekávané výdaje. Má podobu kalendáře, kam si zapisujete příjmy a výdaje.

Otázku, jak nejlépe naložit s penězi, co na konci zbydou, přenecháme finančním poradcům. Každá bankovní aplikace má nějaké spořicí nebo investiční produkty. Spořit či investovat se dají dokonce i drobné. Některé banky nabízejí například zaokrouhlování plateb, kdy rozdíl putuje na spořicí konto. Když například zaplatíte 554 korun, banka vám strhne 570 Kč a rozdílových 16 Kč pošle na spořicí účet. Korunka ke korunce a na konci roku máte pár tisíc k dobru.

Mezi aplikacemi je i spousta nástrojů vyloženě pro investice. Do akcií a derivátů, do komodit či do kryptoměn. Jenom přes zmiňovaný Revolut můžete kupovat akcie, kryptoměny i investiční zlato. Podobné spekulace mají ale svá úskalí a pro člověka, který se v problematice neorientuje, mohou končit nehezkou finanční ztrátou. Tak si dejte pozor.