Aplikace na nový rok - 1. část

Podle ankety z roku 2020 si 42 % Čechů dává na nový rok předsevzetí. Nejen pro ně jsme si připravili tipy na aplikace, které jim pomohou se splněním závazků.

Zhubnu

Nejpopulárnější předsevzetí nepřekvapí. Po Vánocích strávených nad talířem cukroví se mnoho lidí zařekne, že po Novém roce shodí pár kil. Aplikací nabízejících pomoc s hubnutím je spousta. Otázkou je, jakou cestu zvolit. Někdo zkusí dietu, jiný dá zase přednost pohybu, všichni se ale shodnou na tom, že základem je udržet kalorický defi cit. Prostě spotřebovat méně kalorií, než ze sebe „vydáte“. Aplikace Kalorické tabulky je pro tento účel ideální.

Můžete si do ní zapisovat zkonzumované jídlo i sportovní aktivity. Dokonce vám i pomůže spočítat ideální kalorický defi cit. Výhodou je rozsáhlá databáze potravin, včetně jídel, která se často vaří v českých domácnostech. Proto apku upřednostňujeme před zahraniční konkurencí typu MyFitnessPal nebo Lose It. Nevýhodou je velké množství reklam, jež dost znepříjemňuje každodenní používání. Dříve se daly vypnout jednorázovým poplatkem, dnes je vyžadováno předplatné.

Pokud už teď víte, že vás zapisování jídel po pár dnech omrzí, nainstalujte si místo toho aplikaci Movesum. Je to originální krokoměr s přepočtem ušlých kroků na konkrétní potraviny a nápoje. Poté, co zjistíte, kolik kroků je potřeba ujít ke spálení tabulky čokolády, tak si sladkost raději odpustíte.

  • JAK VYTRVAT? ZÁKLADEM JE NEPŘEPÁLIT START. POKUD SI PRO PROPAŘENÉM SILVESTRU NAORDINUJETE SALÁT A VODU, MOC DLOUHO TO NEVYDRŽÍTE.

Poměrně jednoduchým způsobem, jak snížit příjem kalorií, je půst. V posledních letech bylo publikováno hned několik studií dokládajících příznivé účinky přerušovaného půstu na zdraví. Není to pro každého, ale pokud o této metodě uvažujete, tak zkuste aplikaci Zero. Nejenže vám řekne, kdy „můžete“ jíst a kdy ne, ale také vám vysvětlí, co se děje ve vašem těle, a poskytne studijní materiály v podobě lékařských výzkumů a článků.

Nechcete se omezovat v jídle? Pak vám nezbývá než zvýšit kalorický výdej a toho nejlépe docílíte pohybem. Sportu se věnujeme v jiném bodě, na tomto místě se proto zmíníme jen o intervalovém tréninku coby jedné z nejefektivnějších metod spalování kalorií. Spočívá ve střídání krátkých intervalů intenzivní aktivity s odpočinkem, například sprintu a chůze nebo rychlého šlapání na rotopedu a tak podobně. Je to neuvěřitelně náročné, ale zase krátké cvičení. Stačí přežít pár minut. Na storech je spousta stopek pro intervalový trénink, hledejte podle hesla HIIT, H.I.I.T. nebo Tabata. První je zkratkou pro High Intensity Interval Training, druhé pak název populárního tréninkového rozvrhu a zároveň jméno sportovního lékaře, jenž prokázal účinky intervalového cvičení. Nám se osvědčila aplikace Hiitmi, protože jako jedna z mála není zaplevelena reklamou.