Aplikace na nový rok - 4. část

Podle ankety z roku 2020 si 42 % Čechů dává na nový rok předsevzetí. Nejen pro ně jsme si připravili tipy na aplikace, které jim pomohou se splněním závazků.

Omezím zlozvyky

Skoncování se zlozvyky se mezi předsevzetími objevuje velmi často, a tak ani nepřekvapí bohatost nabídky aplikací, které slibují pomoc. Na Google Play a App Store jsou stovky aplikací zaměřených na boj s konkrétními závislostmi. Vede téma „přestat kouřit“, časté jsou také apky protialkoholické, ale existují také aplikační pomocníci v boji proti kousání nehtů či závislosti na videohrách.

Lépe uděláte, když si nainstalujete aplikaci univerzální. Quitzilla je česky, zdarma (s reklamou) a nabízí vše potřebné. Zvolíte si závislost, vyberete motivaci (časová, finanční) a datum, kdy jste s odvykací kúrou začali. U alkoholu a kouření vám aplikace ukazuje, kolik jste dosud ušetřili, ale i kolik ušetříte za rok, když budete pokračovat v abstinenci. Pro videohry apka ukazuje obdobně počet ušetřených hodin.

  • JAK VYTRVAT? ZÁKLADEM JE NEPŘEPÁLIT START. POKUD SI PRO PROPAŘENÉM SILVESTRU NAORDINUJETE SALÁT A VODU, MOC DLOUHO TO NEVYDRŽÍTE.

Aplikace EasyQuit má sice nehezké logo (zelený panáček se zlomenou cigaretou), ale zato obsahuje podrobné statistiky a motivaci v podobě různých odznáčků. Součástí apky je také minihra, jež má bývalým kuřákům pomoci zvládat náhlé chutě na cigaretu.

Zlozvyk je slovo, které může mít mnoho významů. Čím dál častěji se stává problémem i samotný mobil nebo spíše aplikace, jež na něj instalujeme. Nejlepším lékem na boj proti Facebooku a spol. je smazání aplikace samotné.

V případě, že smazání není možné, doporučujeme nainstalovat aplikaci AppBlock, kde si nastavíte uzamčení apky během pracovní doby, na základě lokace nebo podle maximální doby strávené v aplikaci. Nástroje na omezení používání telefonu jsou většinou součástí jeho operačního systému. Na iOS máte Screen Time se statistikami a limity, na Androidu nástroj Digitální rovnováha s obdobnými funkcemi.