iOS 16 dá částečně stopku otravným ověřením proti robotům

Jistě se vám někdy stalo, že jste si chtěli založit účet nebo se přihlásit na nějakou internetovou stránku. V cestě vám ale kromě vyplňování políček stálo ověření, zda nejste robot. Jestliže stačí zaškrtnout políčko, nejedná se o velký problém, avšak vybírání obrázků semaforů nebo jízdních kol několikrát po sobě může být velice otravné.

Technologie se nazývá CAPTCHA a má zkrátka za cíl odlišit běžného uživatele od robota. Kdyby jí nebylo, mohou být internetová fóra zahlcená zprávami od robotů, na seznamce by bylo ještě méně skutečných lidí a známější webové stránky by mohly čelit přetížení.

Apple si uvědomuje, že neustálé opisování rozmazaného textu nebo vybírání obrázků z mřížky není dvakrát zábavné a může představovat bezpečnostní rizika, proto se v iOS 16 objeví nová vychytávka, jež vás ověřování v některých službách zbaví. iCloud totiž na pozadí automaticky a soukromě ověří vaše zařízení s účtem Apple ID, využívána k tomu bude technologie takzvaných Private Access Tokenů.

Podporu těchto tokenů oznámily i společnosti Cloudfare a Fastly, které zajišťují ochranu a plynulý chod spousty internetových stránek a služeb. Možnost obejít ověření CAPTCHA se tak možná časem vyskytne v milionech aplikací.

Zdroje: MacRumors