Přizpůsobení zamknuté obrazovky a další zajímavosti iOS 16

Společnost Apple oficiálně představila iOS 16. Vývojáři se u nové verze operačního systému zaměřili na přizpůsobení, komunikaci a další aspekty.

Zamknutá obrazovka

iOS 16 přináší zcela novou zamčenou obrazovku s řadou nových možností přizpůsobení. Přidat si můžete oblíbené fotky, nastavit styly písma a zobrazit vybrané widgety, ať máte o všem přehled. Může to být počasí, události v kalendáři, datum, časová pásma, budíky, úrovně nabití baterií, uzavření kroužků Aktivity atd. Nové a osobnější zamknuté obrazovky půjdou dokonce snadno střídat.

Režim soustředění

V novém, zjednodušeném nastavení režimu soustředění můžete povolit nebo zakázat oznámení od konkrétních aplikací a osob. Režim soustředění je možné propojit se zamknutou obrazovkou, aby vzhled vašeho iPhonu odpovídal tomu, jak ho chcete zrovna používat. Jedním přejetím pak změníte třeba režim Osobní na režim Práce. A widgety vám ukážou nadcházející schůzky a seznamy úkolů.

Zprávy

V Apple přepsali posílání zpráv. Dodatečně bude možné upravit právě odeslanou zprávu nebo její odeslání úplně zrušit. A když zrovna nemáte čas odpovídat, označíte si zprávu jako nepřečtenou, ať se k ní můžete vrátit později.

- SharePlay přes Zprávy: Pusťte si s kamarády poslední díl seriálu nebo hudební novinku a rovnou to probírejte ve Zprávách. Díky sdílení ovládacích prvků je přehrávání vždycky synchronní.

- Širší spolupráce: Nasdílejte ve Zprávách poznámky, prezentace, připomínky nebo třeba skupiny panelů v Safari. A hned začněte s příjemcem spolupracovat. Sledujte ve vláknu aktualizace sdílených projektů a snadno komunikujte se spolupracovníky přímo v aplikaci, kde obsah sdílíte.

Mail

Výsledky hledání budou přesnější a ucelenější. A návrhy se nabídnou ještě dřív, než začnete psát. Snadno bude možné zrušit také právě poslaný e-mail. Dále naplánovat poslání e-mailu na libovolnou dobu a nechat si připomenout zprávy k dořešení nebo e-maily, ke kterým se chcete vrátit.

Inteligence

Snadno bude možné oddělit subjekt od zbytku obrázku nebo ho izolovat odebráním pozadí. Fungovat to bude ve Fotkách, Safari, v rychlém náhledu, na snímcích obrazovky i na dalších místech.

Tuto novinku doplní živý text pro video. Na libovolném snímku, kde je text, zastavíte video a dotyčný text můžete kopírovat, překládat, vyhledávat nebo sdílet stejně jako u fotek.

Zdroje: Tisková zpráva