Jak na lepší zpracování videa?

Už jste si zvykli na to, že vedle her a aplikací se tu věnujeme také různým vychytávkám a technice. Jednu takovou tady máme i dnes. Jde o SSD disk a souvislost s chytrými telefony není až tak vzdálená.

Každý máme v telefonu nějaká ta videa a když jich je více, musíme je sestříhat. To je možné udělat přímo v telefonu třeba pomocí aplikace Luma Fusion (iPhone, Android), o které jsme detailně psali v 36. čísle časopisu Applikace. Střih na mobilu má výhodu, že nemusíte řešit přenášení dat do počítače. Nevýhodou je ale menší pohodlí, přece jen pracovat s několika video a audio stopami na malé obrazovce dovede být otravné.

Mnoho lidí videa proto raději stříhá na počítači například v bezplatném Davinci Resolve nebo jiném editoru. Zde ale často nastává problém v rychlosti načítání videí, běžná SSD na to nestačí, je třeba mít rychlé NVMe SSD. Ty dnes nabízí spousta výrobců jako je Western Digital, Samsung nebo také méně známý Solidigm s označením P41 Plus 2TB, který ve své kategorii nabízí vyšší rychlosti, delší záruku, a přitom nejnižší cenu.

Tento disk je vybavený Intel technologiemi, rozhraním PCIe 4.0, dosahuje čtení až 4125 MB/s a zápisu 3325 MB/s, takže můžete bez problémů stříhat videa ve vysokém rozlišení a nemusíte čekat na načtení náhledů nebo dalšího klipu. Tento disk oproti jiným diskům nabízí také 5letou záruku a garanci životnosti zápisu 800 TB, což znamená, že kdybyste každý den zapsali nesmyslných 200 GB dat, tak vám disk vydrží více jak 10 let. Pokud si tedy chcete zrychlit práci s videi a vlastně rychlost celého počítače, můžete zkusit pořízení nového SSD. Ale myslete na to, že pokud máte stařičký procesor, tak to ani ten nejlepší disk nezachrání.