Nepodceňujte výběr správného cloudového úložiště

V začátku našeho seriálu jsme si řekli, co NASky umí, a zároveň jsme si představili novou dvoudiskovou (prakticky ale vlastně 4diskovou, díky dalším dvěma vnitřním slotům pro M.2 disky) variantu v podobě TS-264-8G. Jenže co když máte představu jinou? Tak jsou k dispozici i jiné varianty. Pro snadnější orientaci budeme i nadále vybírat z nabídky od společnosti QNAP.

Nejprve je třeba si říct, k čemu budeme NASku používat. Pokud ji chcete jen na odkládání dat, která chcete mít dostupná online, vystačíte si se základním modelem TS-133 osazeným čtyřjádrovým procesorem ARM Cortex-A55 1,8 GHz, 2 GB na desce. TS-133 má kapacitu pouze na jeden disk, a tak je vhodné mít data ještě někde zálohována.

Vyšší model s označením TS-231K je v dvoudiskové variantě nebo TS-431K ve variantě se čtyřmi disky. Oproti nižší třídě jsou zde k dispozici dva gigabitové porty, 2x USB 3.2 gen 1 nebo podpora akcelerace SSD cache. Hlavní výhodou je ale možnost využívat zmíněné dva, respektive čtyři disky a vytvářet tak diskové pole za účelem dalšího zvýšení rychlosti nebo bezpečnosti.

Ještě výše je řada označovaná jako domácí hi-end. V té najdeme modely TS-262 a TS-462. Ty už jsou osazené výkonným dvoujádrovým procesorem Intel Celeron N4505 s frekvencí až 2.9 GHz a 2-4 GB paměti. Právě díky použitému procesoru mohou tyto modely nabídnout i HDMI video výstup a přímé ovládání bez nutnosti práce na síti. Zároveň jsou zde dva M.2 sloty pro ultra rychlé NVMe disky a také jeden 2,5gigabitový port.

Pokud se ale opravdu nechcete omezovat, pak si můžete pořídit TS-264-8G, který jsme si představili v začátku našeho seriálu. Ten má navíc druhý 2,5gigabitový port, má o 4 GB více paměti a čtyřjádrový procesor, se kterým můžete lehce využít i plnohodnotnou virtualizaci.

Co se týče spotřeby, tak se není čeho bát. Základní jednodisková NASka má spotřebu 4 W, pokud je disk uspaný, v provozu je to něco přes 7 W. TS-231K i TS-262 mají spotřebu přibližně 8 W s uspanými disky, v zátěži pak 12, respektive 16 W. Nejvyšší spotřebu má TS-264-8G, která v klidovém stavu spotřebovává 18 W, v zátěži 29 W. To sice není málo, na druhou stranu za to uživatel získává výrazně vyšší výkon.

Pokud jde o NASku, nemusíte se bát začít s nějakým základním modelem, vždy je možnost se posouvat k výkonnějším a vícediskovým variantám.

Podívejte se na QNAP TS-264-8G.

Přečtěte si předchozí články tohoto seriálu:

·         Zapojení a užitky

·         Přístup z apky i PC

  ·       Bezpečné úložiště