Nespoléhejte se na cizí úložiště. Cestou je QNAP

Žijeme v době, kdy společnosti bojují o to, aby měly co nejvíce vašich dat. Různé firmy vám proto v podobě různých online služeb nabízejí různá úložiště, abyste si na ně mohli ukládat svá data, jenže – jak se říká – každá legrace něco stojí.

Pokud máte bezplatné úložiště, jsou vaše data obvykle analyzována, aby vám mohla být nabízena co nejpřesnější reklama. Stejně tak jsou prohlíženy i vaše fotky, podle kterých se následně zlepšují různé služby založené na strojovém učení. Zdarma u takového úložiště většinou dostanete nanejvýš nějakých deset gigabajtů. Pokud chcete více, musíte si připlatit. Jen pozor – to, že platíte, stále neznamená, že vaše uložené soubory nebude nikdo zkoumat.

Vedle toho jsou ale i různé služby, které o sobě tvrdí, že nabízejí end-to-end šifrování. To znamená, že vaše data jsou zašifrována, takže ten, kdo by je při přenosu zachytil, nebo ten, kdo je ukládá, se k nim nedostane. To je o poznání lákavější, nicméně musíte věřit tomu, že správce vašich dat nemá žádná zadní vrátka k vašim souborům. A bohužel v historii už se mnohokrát ukázalo, že i přes sliby se k datům jejich správce dostat mohl. Proto, pokud chcete mít svá data plně pod kontrolou, je nejjistější mít vlastní cloud.

Příprava vlastního cloudu není nic složitého. Stačí jen chytrá krabička, které se říká Network-attached storage – zkráceně NAS, což je v překladu „úložiště připojené na počítačovou síť“. NASky vyrábí více výrobců, nicméně pokud chcete mít data v bezpečí, je dobré vybírat ze značek, které mají bohatou historii, a hlavně které pravidelně vydávají bezpečnostní aktualizace. Jednou z mála takových je QNAP, který nabízí řešení pro domácnosti i pro firmy. My se nyní podíváme na model ze střední třídy v podobě QNAP TS-264-8G, který se bez problémů hodí jak pro domácnost tak i pro menší firmu.

Kvalitní NASka je velmi zjednodušeně řečeno malý síťový počítač, který v jedné chvíli dokáže zajistit zálohování dat, běh řady různých programů, sdílení souborů a fotek, přehrávání videí, přístup z mobilní aplikace a podobně. A aby to všechno fungovalo co nejlépe, je třeba dostatečný výkon. Ten zajišťuje čtyřjádrový procesor Intel® Celeron® N5095 s frekvencí až 2,9 GHz a 8 GB paměti. Pro rychlý přístup k datům jsou k dispozici dva porty RJ45 2,5Gb/s a funkce slučování portů pro kombinovanou šířku pásma až 5 Gb/s. Abyste měli představu, většina domácích i pracovních sítí funguje na zlomku této rychlosti, je ale dobré, že je zde velká rezerva do budoucna i dostatek možností, kdybyste chtěli váš privátní cloud využívat opravdu naplno – třeba pro stříhání datově náročných videí přímo z úložiště. Navíc, pro zrychlení připojení stávajících počítačů a notebooků lze jednoduše využít i switche a síťové příslušenství ze sortimentu QNAP.

V základu do TS-264-8G můžete vložit dva disky 3,5" s rozhraním SATA 6 Gb/s. Kdo by chtěl opravdu maximální výkon, ten může využít PCIe Gen3 sloty za účelem instalace rychlých NVMe disků, které lze využít jako velmi rychlý datový svazek nebo jako SSD cache pro 3,5“ disky, karty QM2 nebo Edge TPU modulu pro rozpoznávání obrázků na bázi umělé inteligence a pro různé síťové karty 5 a 10 Gb. Pro připojení periferií jako je klávesnice, myš ale i různé flash disky jsou zde k dispozici dva porty USB 2.0 a další dva porty USB 3.2 s rychlostí až 10 Gb/s. Použití starých USB 2.0 je sice už dost zbytečné, ale zmíněným periferiím to nevadí; pro přenos dat ale určitě používejte rychlejší USBčka. Celkově lze vybavení a rozšiřitelnost zhodnotit jako jednu z nejlepších na trhu.

Spoustu NASek je možné ovládat pouze po síti, QNAP TS-264-8G ale navíc nabízí také HDMI konektor pro připojení monitoru až se 4K rozlišením. Pomocí toho je možné realizovat všechna nastavení, sledovat filmy nebo fotky přímo z NASky. Pro dokonalý multimediální zážitek můžete použít i Plex Media Server.

Výkonu i možností je opravdu spousta, ale dost možná si říkáte: „Fotky mám zálohované na disku a schované někde v šuplíku, tak k čemu mi to bude?” To je samozřejmě správná otázka. Hlavní výhodou je bezpečí a pohodlí. A když už zmiňujeme bezpečí, NAS umí díky záznamu z IP kamer dohlížet i na váš majetek. V ceně tohoto modelu je možnost připojit až 8 kamer zdarma a samozřejmě je možné dokoupit další kamerové licence pro připojení ještě více kamer.

V domácích počítačích mají mnozí z nás důležité dokumenty, účetnictví a různou rozdělanou práci. Selhání disku, zavirování nebo ransomware vás o data dovedou připravit rychle a hlavně nečekaně. Abyste se o data nemuseli strachovat, tak si nainstalujete NetBak Replicator, který zajistí synchronizaci dat v reálném čase. Sami si pak vyberete, jestli chcete zálohovat jen vybrané diskové složky nebo klidně celé diskové jednotky. Ke všem svým souborům budete mít přístup odkudkoliv. Stačí jen vzít do ruky mobilní telefon nebo se přihlásit z internetového prohlížeče a můžete mít svoje data, ať jste kdekoliv na světě.

Všechny fotky, které si pořídíte, už nemusíte posílat na úložiště u Google, kde by byly dále strojově zkoumány. Fotky se rovnou budou ukládat jen a pouze na váš cloud. Za pomoci dalších služeb od QNAPu na ně můžete třeba nechat automaticky doplnit vodoznak, rozostřit obličeje nebo pro ně nastavit sdílení.

O detailních možnostech využití v běžných domácích podmínkách si řekneme příště.