Náhlé zlepšení hodnocení apky od Applu budí podezření

Když společnost Apple letos na podzim konečně otevřela hodnocení svých aplikací na App Store, spousta uživatelů se jí „odvděčila“ nízkou známkou a kritickou recenzí. Výjimkou nebyly ani aplikace s hodnocením pod 3 body z 5.

Například aplikace Podcasty od Applu měla ještě nedávno známku 1,8 bodů z 5. Pak se ale téměř ze dne na den skóre zvedlo na 4,6 hvězdičky. Náhlá změna neprošla bez povšimnutí uživatelů, kteří začali diskutovat o tom, jak je to možné, a podezřívat Apple z podvodu.

Vývojář Kosta Eleftheriou, který se zaměřuje na odhalování podvodů na App Store, přišel s teorií, která zlepšení do jisté míry vysvětluje. Podle něj Apple s hodnocením přímo nemanipuluje, ale čestně se také nechová. Za zlepšením stojí výzvy uživatelům aplikace Podcasty, ať apku ohodnotí. Formulář pro napsání recenze se ale zřejmě objevuje po odvysílání podcastu, takže spousta uživatelů nehodnotí aplikaci, nýbrž konkrétní podcast. Tuto teorii dokládají četné recenze na App Store, které absolutně nedávají smysl. Na profilu aplikace na App Store si můžete přečíst hodnocení jako „skvělá show“ nebo „vynikající diskuze o Hvězdných válkách.“

Čili ačkoliv Apple v recenzích nepodvádí, jeho taktika (je-li to záměr) není zrovna čestná.

Zdroje: The Verge