Nová verze PS5 je lehčí. Šetřilo se na chlazení

Na trhu se začíná objevovat nová verze konzole PlayStation 5. Na tom není nic zvláštního, výrobci herních konzolí neustále upravují výrobní proces, aby snížili náklady nebo například vychytali nějaké mouchy. Překvapivé ale je, že nová tzv. revize konzole PlayStation 5 Digital Edition je skoro o 300 gramů lehčí než originál.

Youtuber Austin Evans obě verze konzole rozebral, aby zjistil proč. Ukázalo se, že nová revize má výrazně menší chladič. Zmenšila se nejen základna chladiče, ale hlavně heatsink, tedy pasivní chladič pro odvádění tepla z komponent. Evans si všiml také odlišného zapojení Wi-Fi čipu a jiného ventilátoru, ovšem ten není úplnou novinkou. Již dříve se ukázalo, že Sony využívá ve svých konzolích dva typy větráků. Zmínku si zaslouží také nový šroubek pro přidělání stojánku, k jehož utažení nepotřebujete šroubovák.

Vlevo původní PS5, napravo nová revize. Zdroj: Austin EvansVlevo původní PS5, napravo nová revize. Zdroj: Austin Evans

Jak se úspornější chladič podepsal na chodu konzole? To zatím nelze říct. Youtuber pouze měřil teplotu odváděného vzduchu, která je u nového „modelu“ vyšší. Zahřívání samotných komponent ale nezkoumal.

Zmenšení chladiče je podle všeho úsporným opatřením. Je možné, že Sony na základě dat z milionů konzolí prostě zjistila, že původní heatsink byl prostě zbytečně velký. To už ale spekulujeme…

Zdroje: Austin Evans