Odborníci varují před novým virem, který dokáže podpálit mobil

Odborníci varují před novým virem, který dokáže podpálit mobil

Různé 12. 8. 2020

Viry, které napadají mobilní telefony, jsou obvykle navrženy za účelem, aby telefon zaplevelily reklamou nebo aby z něj získaly citlivá data. Existují ale i viry, které mají za úkol mobil zničit. Bezpečnostní odborníci z čínského Tencent demonstrovali, jak celý proces funguje.

Bezpečnostní hrozba dostala přezdívku BadPower, protože využívá nedokonalosti v rychlonabíječkách. Málokdo si uvědomuje, že rychlé nabíječky jsou vlastně chytrá zařízení, které mají vlastní firmware a prostřednictvím USB kabelu komunikují s mobilem. Mobil v podstatě nabíječce říká, jaké maximální napětí může při nabíjení použít.

BadPower využívá díru v zabezpečení těchto nabíječek a v podstatě upraví jejich firmware. Když připojíte zavirovaný mobil k nabíječce, vir přepíše firmware a nabíječka začne nabíjet telefon pod vyšším napětím, než by měla (místo 5 V třeba 20 V), což vede ke zničení telefonu. Vir je nebezpečný nejen kvůli tomu, že telefon zničí, ale může dokonce zařízení podpálit.

Odborníci testovali 35 modelů rychlonabíječek a 18 z nich obsahovalo tuto chybu v zabezpečení. Bezpečnostní díra se dá prý zalátat aktualizací firmware, problém ale je, že velká část nabíječek aktualizaci softwaru neumožňuje.

Čtěte také

Android 12 dokáže zmenšit velikost nepoužívaných aplikací

Android 12 dokáže zmenšit velikost nepoužívaných aplikací

Různé Včera

Zatímco mnoho majitelů telefonů s Androidem stále čeká na aktualizaci s 11. verzí operačního systému, na internetu už se objevují...

Huawei AppGallery v novém. Redesign připomíná App Store

Huawei AppGallery v novém. Redesign připomíná App Store

Aplikace Včera

Společnost Huawei představila redesign svého obchodu s aplikacemi, který na nových telefonech této značky nahradil Google Play. Namísto...

Chci posílat výběr
nejlepších článků na e-mail