Hlavní novinky iOS 18 pro iPhone

Po představení iOS 18 tady máme detailní informace o hlavních funkcích nové verze operačního systému pro iPhone od Applu.

iOS 18 bude dostupný letos na podzim. Nyní je dostupný pro vývojáře a postupně projde i uživatelským testováním.

Dosud nevídané funkce a možnosti přizpůsobení

Uživatelům se nyní otevírají zcela nové možnosti přizpůsobení domovské obrazovky, zamknuté obrazovky a Ovládacího centra. Nyní si budou moct zorganizovat aplikace a widgety kdekoli na ploše, dokonale si je vyrovnat podle tapety nebo je umístit přímo nad dok, kde je kdykoli snadno najdou. Ikony aplikací a widgety mohou získat nový vzhled díky tmavému či tónovanému efektu a uživatelé si je rovněž mohou dle libosti zvětšit.

Přepracované Ovládací centrum nabízí snadnější přístup ke každodenně používaným funkcím a přináší tak uživatelům netušené možnosti přizpůsobení a ještě větší flexibilitu. Díky novému vzhledu mají uživatelé nejčastěji používané ovládací prvky, jako například přehrávání médií, ovládání přes aplikaci Domácnost a konektivita, vždycky po ruce a navíc mezi nimi mohou snadno přecházet přejetím prstem. Uživatelé si nyní mohou do Ovládacího centra přidávat ovládací prvky podporovaných aplikací třetích stran pro rychlé odemknutí auta nebo okamžitého zachycení obsahu pro sociální sítě – to vše z jediného místa. V nové galerii ovládacích prvků je k dispozici celá sada dostupných ovládacích prvků, jejichž rozložení si uživatelé mohou sami přizpůsobit, a to včetně jejich ideální velikosti a nových seskupení.

Úplně poprvé teď uživatelé mohou přepínat mezi ovládacími prvky na zamknuté obrazovce, vybírat si z možností dostupných v galerii ovládacích prvků nebo prvky zcela odstraňovat. Stisknutím tlačítka Akce na iPhonu 15 Pro a iPhone 15 Pro Max mohou uživatelé rychle spustit kterýkoli ovládací prvek v galerii ovládacích prvků.

Ve Fotkách přibyly nové sbírky, jednotný náhled a další možnosti přizpůsobení

Aplikace Fotky se dočkala zatím největšího přepracování, díky kterému si teď uživatelé mohou ty nejvýjimečnější chvíle vyhledat a připomenout ještě snadněji. Zjednodušené jednotné zobrazení pracuje s důvěrně známou mřížkou a nové sbírky uživatelům umožňují procházet fotografie podle témat, aniž by je museli sami třídit do alb. Sbírky se navíc dají připnout, aby ty nejoblíbenější kousky byly vždycky po ruce. Nové karuselové zobrazení každý den nabídne výběr těch nejdůležitějších snímků blízkých osob, zvířat, míst a mnoha dalšího. Automatické přehrávání obsahu v aplikaci probudí knihovnu k životu a uživatelé si tak budou moct při procházení fotek a videí zavzpomínat na prožité chvíle. A protože knihovna každého uživatele je jedinečná, aplikace nabízí přizpůsobení v podobě vytváření sbírek, jejich připínání pro rychlejší přístup a karuselového zobrazení, které zachytí vždy to, co je pro daného uživatele nejdůležitější.

Zprávy – ještě více možností, jak zůstat ve spojení

iMessage teď obsahují zatím neviděné textové efekty, které umožňují podtrhnout kterékoli písmeno, slovo, frázi či emotikonu, dodat jim tím dynamický animovaný vzhled, a probudit tím konverzace k životu. Uživatelé teď také mohou lépe vyjádřit tón sdělení díky vytučnění, podtržení, kurzivě nebo přeškrtnutí. V tapbacku přibyly emotikony a nálepky a uživatelé teď mohou u předpřipravené zprávy nastavit pozdní odeslání.

Aplikace Zprávy nyní podporuje RCS pro situace, kdy uživatelé posílají zprávy kontaktům, které nepoužívají zařízení od Applu. To umožňuje kvalitnější přenos médií a spolehlivější zasílání skupinových zpráv ve srovnání s SMS a MMS.

iOS 18 přináší také Zprávy přes satelit pro chvíle, kdy uživatel právě nemá signál nebo připojení na Wi-Fi. Díky stejné přelomové technologii, kterou využívají již existující satelitní funkce iPhonu, se uživatelé mohou pomocí aplikace Zprávy připojit k nejbližšímu satelitu a v rámci iMessage a SMS posílat a přijímat zprávy, emotikony či tapbacky.3 Díky Dynamic Islandu uživatelé vždycky vědí, kdy jsou k satelitu připojeni. Vzhledem k tomu, že iMessage myslí na soukromí uživatelů od samého začátku, i u těchto zpráv probíhá koncové šifrování.

Vylepšení aplikace Mail

Ještě letos se v Mailu objeví nové možnosti správy schránky a aktualizování. Funkce kategorizace v zařízení třídí osobní a časově citlivé e-maily do složky Primary, stvrzenky a účtenky do složky Transactions, zprávy a oznámení ze sociálních sítí do složky Updates a reklamní komunikaci a kupóny do složky Promotions. V Mailu také přibylo nové zobrazení přehledu, kde uživatelé najdou všechny stěžejní e-maily od určité firmy, a rychle si tak udělají obrázek o tom, co je aktuálně důležité.

Zásadní aktualizace Safari

Nejrychlejší prohlížeč na světě Safari4 nabízí přepracovanou Čtečku a novou funkci Highlights, která představuje jednoduchý způsob, jak se zorientovat v internetovém obsahu. Pomocí strojového učení dokáže Safari zobrazit všechny klíčové informace o dané stránce. Uživatelé si například mohou projít shrnutí, aby si udělali přehled o obsahu článku, rychle najít adresu restaurace, hotelu nebo důležitého orientačního bodu, nebo si poslechnout skladbu určitého umělce přímo při čtení článku o jeho konkrétní písničce či albu. Přepracovaná Čtečka nově nabízí ještě více způsobů, jak si nerušeně vychutnat zajímavé články – nabízí totiž jejich shrnutí a v případě delších článků také obsah.

Aplikace Hesla

Nová aplikace Hesla staví na základech, které položila před více než 25 lety představená Klíčenka, a zjednodušuje přístup k heslům, přístupovým klíčům, heslům k Wi-Fi a ověřovacím kódům. Aplikace rovněž obsahuje upozornění na časté zranitelnosti jako například slabá hesla, která lze snadno uhádnout, jsou používána opakovaně nebo se objevily ve zveřejněných únicích dat.

Nové funkce soukromí, které přinášejí uživatelům více kontroly

iOS 18 nabízí uživatelům nástroje, se kterými získají ještě větší kontrolu nad tím, kdo může vidět jejich aplikace, jak se sdílejí kontakty a jaké doplňky jsou připojené k jejich iPhonu.

Díky zamknutým a skrytým aplikacím mají uživatelé jistotu, že informace, které nechtějí nikomu sdělovat, jako oznámení z aplikací nebo různé formy obsahu, nedopatřením neuvidí nikdo jiný. Uživatelé mají nově možnost aplikace uzamykat, a pokud chtějí ještě více soukromí, mohou je dokonce skrýt přesunutím do zamčených skrytých složek. Když je aplikace zamčená nebo skrytá, obsah aplikace, jako jsou například zprávy nebo e-maily, se neobjeví ve vyhledávání, upozorněních a dalších místech napříč systémem. Skryté aplikace se navíc nezobrazují na domovské obrazovce.

Díky iOS 18 mají uživatelé naprostou kontrolu nad tím, které kontakty s aplikací sdílejí. Vývojáři nyní mají také možnost s iPhonem snadno propojit doplňky třetích stran, aniž by aplikace věděla o všech ostatních zařízeních v síti. Tímto způsobem se ochrání soukromí uživatele a spárování proběhne bez sebemenšího zaškobrtnutí.

S Apple Intelligence přichází zbrusu nový způsob interakce s iPhonem

Systém osobní inteligence Apple Intelligence, který je plně integrovaný do iOS 18 a klade velký důraz na soukromí, přináší uživatelům nové způsoby, jak mohou vylepšit svůj psaný text a zefektivnit komunikaci. Díky zbrusu novým Writing Tools, které jsou součástí systému iOS 18, mohou uživatelé přepisovat, kontrolovat a sumarizovat text všude, kde zrovna píšou, včetně aplikací Mail, Poznámky, Pages a aplikací třetích stran.

S novými možnostmi vytváření obrázků mohou uživatelé komunikovat a popouštět uzdu své fantazii ještě zábavnějším způsobem. Díky funkci Image Playground je možné vytvářet zábavné obrázky během několika málo vteřin ve třech různých stylech, kterými jsou animace, ilustrace a skica. Funkce Image Playground je jednoduchá a vestavěná přímo do různých aplikací, například Zprávy. K dispozici je však také ve formě samostatné aplikace.

Vzpomínky ve Fotkách umožňují uživatelům vytvářet příběhy pouze na základě textových popisů. Na základě popisu vybere Apple Intelligence z knihovny ty nejlepší fotografie a videa, vytvoří příběh s kapitolami na základě témat z fotografií a nakonec je seřadí do filmové sekvence s vlastním příběhem. Novinkou je také nástroj Clean Up, který dokáže identifikovat a odstranit objekty v pozadí fotografie, aniž by zasáhl do čehokoli jiného na snímku.

Díky schopnostem Apple Intelligence podnikne zásadní krok vpřed také Siri, která je nově přirozenější, relevantnější a osobnější. Uživatelé totiž mohou se Siri komunikovat jak hlasem, tak pomocí textu, a tyto způsoby interakce střídat podle toho, co jim zrovna vyhovuje.

Se službou Private Cloud Compute Apple nastavuje nový standard soukromí v AI a nabízí možnost automatického přepínání a škálování výpočetní kapacity přímo v zařízení a ve větších serverových modelech, které běží na dedikovaných serverech s čipem Apple. V případě přesměrování požadavku do Private Cloud Compute se údaje neukládají, nejsou přístupné ani Applu a slouží pouze ke splnění daného požadavku.

Siri a systémové Writing Tools napříč platformami Apple se rovněž dočkaly integrace ChatGPT, což uživatelům dovoluje využít i možností tohoto modelu včetně jeho obrazových a textových schopností, aniž by museli přepínat mezi nástroji.