Všechno, co potřebujete vědět o skládacích telefonech Galaxy - druhá část

Skládací telefony Galaxy jsou čím dál populárnější. Do světa telefonů s touto netradiční konstrukcí vnesly převratné změny a naplno ukázaly, co skládací konstrukce může oproti běžným „plackám“ nabídnout. Největší pozornost si získaly nové modely Galaxy Z Flip5 a Z Fold5, především v Jižní Koreji a v Evropě.

Ve druhém díle se Samsung podíval zblízka na nové technologie a vysvětlil, co znamenají některé pojmy, které se s poslední generací skládacích telefonů Galaxy často spojují.

První část zde.

Dynamic AMOLED 2X

Dynamic AMOLED 2X je nejnovější a nejvyspělejší mobilní displej, jaký Samsung kdy vyrobil. Vznikl na základě původního displeje Dynamic AMOLED z roku 2019. Vylepšená verze se obzvlášť hodí pro rychlé hraní a multitasking, mezi největší přednosti patří dokonale přesné barevné podání DCI-P3 s optimalizovaným kontrastem. Kromě toho zaujme vynikající plynulé scrollování, skvělá odezva a certifikace HDR10+. Adaptivní obnovovací frekvence narostla ze 60 na 120 Hz, což rovněž přispívá ke kvalitnějšímu obrazu.

Adaptivní obnovovací frekvence

Účelem této technologie je plynulejší scrollování a celkově lepší obraz. Obnovovací frekvence displeje se automaticky přizpůsobuje aktuálně zobrazenému obsahu. Kromě obrazových vylepšení technologie zároveň šetří baterii.

Auto Framing

Funkce, která dokáže automaticky upravit úhel záběru fotoaparátu podle toho, kolik lidí v záběru je. Když je v něm jen jeden člověk, ohnisková vzdálenost se automaticky prodlouží, když kompozice obsahuje víc než dva lidi, ohnisková vzdálenost se zkracuje. Kromě toho fotoaparát kopíruje pohyby fotografa, pokud se nepohybuje rychleji než běžným krokem. Díky této funkci se výborně fotografují dynamické scény jako tanec nebo dětské hry. I při fotografování větších skupin nikdo nevypadne ze záběru. Funkce Auto Framing se výborně doplňuje s režimem Flex Mode.

Nightography

Termínem Nightography se u Samsungu označuje soubor vlastností, režimů a funkcí využívaných při fotografování v šeru nebo ve tmě. Poprvé ho výrobci použili u špičkového telefonu Galaxy S22. „Noční“ schopnosti výrazně vylepšily barevné podání a celkovou kvalitu fotografií pořízených za slabého světla. Fotoaparát zpravidla pořídí více záběrů současně a pomocí technologie multi-frame processing (MFP) analyzuje a odstraní šum a rozostřené záběry. Poté se na vyčištěné fotografie aplikuje efekt HDR (posílený dynamický rozsah) a následně se záběry spojí do jednoho. Při vylepšení barev a detailů se uplatní umělá inteligence, konkrétně algoritmus ISP (image signal processing). Funkce Super Night Solution zase usnadňuje a vylepšuje noční natáčení videozáznamů.

Nit

Slovo pochází z řeckého výrazu nitere (svítit) a označuje jednotku jasu na základě měření světla z telefonního nebo počítačového displeje. Konkrétně se jedná o jas jedné svíčky na ploše jednoho čtverečního metru. 1000 nitů tedy odpovídá světlu tisíce svíček na stejné ploše. Chytré telefony se často používají venku a jas je důležitou veličinou, pokud má být obraz viditelný v různých světelných podmínkách.

Fast Wireless Charging 2.0

Fast Wireless Charging 2.0 je technologie bezdrátového dobíjení přístrojů značky Samsung, při níž se využívá indukční mechanismus magnetického pole.