TikTok dostal v Evropě pokutu za nakládání s údaji dětí

Mobilní aplikace a sociální síť TikTok dostala pokutu ve výši 345 milionů eur od irské komise pro ochranu osobních údajů za to, jakým způsobem zpracovává údaje dětí. Tento způsob porušoval evropské zákony na ochranu osobních údajů.

Irská komise začala čínskou aplikaci TikTok vyšetřovat už v roce 2021. Zajímala se o výchozí nastavení účtu, nastavení rodinného párování a ověření věku. Komise zjistila, že TikTok dětské účty po registraci nastaví jako veřejné. Ve výchozím nastavení tak byla videa těchto účtů viditelná pro všechny. Povoleny byly také komentáře a další funkce platformy.

U funkce pro propojení dětských účtů se samostatným účtem dospělého zase TikTok neověřoval, zda hlavní účet opravdu patří rodiči nebo opatrovníkovi. Funkce pro propojení byla zavedena v roce 2020 a umožňovala správu dětského účtu, omezení času stráveného na obrazovce a vypnout přímé zprávy a obsah, který nemusí být vhodný pro děti.

V roce 2021 společnost zpřísnila ochranu osobních údajů u účtů a u profilů ve věku uživatelů 13 až 15 let jsou nahraná videa ve výchozím nastavení soukromá.