Tvůrci TikToku kvůli zákazu žalují americkou Montanu

Nedávno byla aplikace TikTok zakázaná v Montaně. Jen den po podpisu guvernéra Montany podala pětice tvůrců aplikace TikTok žalobu ve snaze zabránit tomu, aby zákaz vstoupil v platnost.

Podle právních zástupců TikToku je zákaz protiústavní a porušuje práva vyplývající z prvního dodatku. Nesouhlasí také s údajným odůvodněním zákazu ze strany Montany, které se týká národní bezpečnosti.

„Montana není oprávněna přijímat zákony, které by podle jejího názoru prosazovaly zahraniční politiku Spojených států nebo jejich národní bezpečnostní zájmy, ani nemůže zakázat celé komunikační fórum na základě svého přesvědčení, že některé projevy sdílené prostřednictvím tohoto fóra, ačkoli jsou chráněny prvním dodatkem, jsou nebezpečné,“ uvádí se v žalobě.

„Montana nemůže svým obyvatelům zakázat prohlížení nebo zveřejňování příspěvků na TikToku o nic víc, než by mohla zakázat The Wall Street Journal kvůli tomu, kdo ho vlastní, nebo kvůli myšlenkám, které zveřejňuje.“

Podle prvních prohlášení v Montaně očekávali, že TikTok jejich rozhodnutí napadne. Do celé záležitosti by se teď měly vložit federální soudy a rozhodnout.