QNAP: Snadný přístup do vlastního úložiště

V rámci našeho seriálu jsme si vysvětlili základy vlastního cloudu a také jsme si řekli, jak jej využít. Nyní si řekneme o možnostech jeho využití na dálku.

Hlavní výhodou vlastního online úložiště je fakt, že je trvale dostupné na síti. Vy se tak ke svým datům dostanete, ať už jste kdekoliv, a to dvěma možnými způsoby. První z nich je z chytrého telefonu pomocí mobilních aplikací, druhý je z internetového prohlížeče počítače.

Pro maximální využití nabízí QNAP hned celou řadu aplikací a my si tady představíme hlavní dvě:

Qfile

Naprostým základem pro každého uživatele nové QNAP NASky je aplikace Qfile. Ta vám po přihlášení zajistí kompletní přístup k vašim souborům, se kterými je možné dělat všechny běžné operace jako je mazání souborů, přesouvání, přejmenovávání a tak podobně. Jednou z často užívaných funkcí je sdílení souborů, které funguje dost podobně jako u Google. Jen necháte vytvořit unikátní odkaz a přístup k souboru šíříte jeho pomocí; odkaz navíc může být dostupný pouze po vámi určenou dobu. Soubory je samozřejmě možné také stahovat, takže jakýkoli dokument můžete mít kdykoli ve svém telefonu. Qfile je zdarma k dispozici pro iPhone i Android.

QuMagie Mobile

Většina Android uživatelů má své fotky uložené v rámci služby Fotky Google, uživatelé iPhonů poté mají fotky na iCloudu a přistupují k nim z aplikace fotky. QuMagie Mobile je pak přímou alternativou k těmto řešením, jen s tím rozdílem, že data jsou uložena na NASce. V apce se jen přihlásíte ke svému QNAPu a už můžete využívat různé funkce jako je procházení vašich fotogalerií kdykoli a kdekoli, seskupení a správa fotek v různých albech, jejich filtrování, rozpoznávání obličejů a věcí, rychlejší hledání, a podobné. Fotky také můžete stáhnout do zařízení pro případ, kdybyste náhodou někdy byli bez internetu. Samozřejmostí je možnost nové fotky nahrávat, a to jak manuálně − tedy vlastním výběrem, tak i automaticky, kdy se do NASky nahrají všechny nové fotky. Apka QuMagie Mobile je dostupná jak pro iOS tak pro Android.

Pro přístup k vašim datům je možné využít také prohlížeč počítače. A je jedno, jestli to bude počítač s Windows, MacOS nebo Linuxem − ke svým datům se dostanete vždy. Nejprve je ale nutná kratičká příprava v administraci QNAPu: v aplikaci myQNAPcloud vytvoříte název pro váš vlastní cloud a následně vám bude vytvořena adresa ve tvaru „můj_název.myqnapcloud.com“. Když se pak odkudkoliv a z jakéhokoliv zařízení budete chtít k NASce přihlásit, stačí zadat tuto adresu, vaše jméno a heslo. Po přihlášení už máte možnosti, jako byste NASku měli u sebe. Jasné, nevyndáte z ní pevný disk, ale jinak můžete dělat úplně cokoliv. Máte kompletní přístup k vašim souborům, dokumentům a fotkám. Stejně tak ale můžete spravovat kompletní administraci, takže můžete přidávat nové uživatele, nastavovat jim možnosti sdílení, vytvářet nové zálohy, zkrátka dělat cokoliv, co vás napadne.

Seznamte se s QNAP TS-264-8G. Pokračování příště.