V Praze ožívají dinosauři. Díky videomappingu a Unreal Enginu

Chcete se vydat do pravěku? Stačí vyrazit směrem na pražské letiště Václava Havla a na klíčovém sjezdu z dálnice odbočit opačným směrem. Právě tam stojí obchodní centrum, v jehož útrobách se v říjnu otevřelo muzeum Dinosauria. Kromě skutečných koster dinosaurů nabízí i ojedinělý interaktivní zážitek, který vznikl pomocí grafických karet společnosti NVIDIA a platformy NVIDIA Studio.

Zdroj: NVIDIAZdroj: NVIDIA

Kostry triceratopse, diplodokuse a dvou masosaurů zasazují do scény obří kresby s videomappingem. Samotná plátna mají stovky metrů čtverečních a ožívají v nich tři prehistorická období – křída, jura a moře prvohor. Na vybraných místech pak stojí tzv. Dinoskopy – interaktivní instalace, kde vidíte na život zmiňovaného triceratopse. Pohybem ruky ve vzduchu přepínáte kamery či určujete úhel, kterým dění sledujete.

Zdroj: NVIDIAZdroj: NVIDIA

Právě propojení prehistorických ostatků a moderních technologií je to, na co muzeum Dinosauria láká především. Za realizací projektu stojí tým Lunchmeat Studio, který má s podobně velkými projekty bohaté zkušenosti, nicméně muzeum má i tak v jejich portfoliu výjimečné místo. 

Zdroj: NVIDIAZdroj: NVIDIA

Nic z toho by ale nebylo možné realizovat, pokud by nebylo technologií společnosti NVIDIA. Videomappingy i Dinoskopy běží na grafických kartách GeForce, zejména nejnovějších GeForce RTX 3090, které renderují v reálném čase dinosaury na Dinoskopech. A to v podstatě tak, že jde o aktuálně nejvěrněji zpracované dinosaury vůbec. Při jejich výrobě totiž autoři úzce spolupracovali s vedením muzea a paleontology. Do modelů promítli i stav daného tvora – triceratops má po souboji s tyranosaurem vykousnutý kus límce.

Zdroj: NVIDIAZdroj: NVIDIA

Velkou roli pak v projektu sehrála i platforma NVIDIA Studio. Ta nabízí kreativcům možnost využít grafické karty GeForce naplno – stačí v nastavení přepnout herní drivery na Studio drivery a máte výkon grafické karty se přizpůsobí danému software, ať již jde o PhotoShop, Premiere, DaVinci, Mayu nebo Blender pro 3D modelování. O tom ostatně mluví i vybraní kreativci v oficiálním minidokumentu.

Právě díky NVIDIA Studio tak mohli malíři z Lunchmeat Studio pracovat s obřími plátny, která mají 50 tisíc pixelů na šířku. Stejně tak mohli renderovat rychleji složité modely, případně je rozhýbali v reálné čase v Unreal Enginu. Právě o projektu muzea, ale i vztahu českých umělců k dinosaurům, potažmo k odkazu Zdeňka Buriana, se můžete dozvědět více v rámci oficiálního minidokumentu.

Zdroje: Tisková zpráva