Kvalitní herní sluchátka CREATIVE ZEN HYBRID PRO s funkčním ANC a rozumnou cenou

Před půl rokem jsme představovali sluchátka Creative ZEN hybrid, která nabízela aktivní potlačování hluku, ambientní režim, výdrž až 27 hodin na baterii, Bluetooth 5, a to vše ve skládací konstrukci. Dnes nám na stůl přistál model Creative Zen Hybrid Pro, podle jehož názvu lze usoudit, že půjde o podobný model, možná s něčím navíc. Nenechte se ale zmást, i když něco starého zůstalo, najdeme tu hodně zajímavých novinek. 

Stejná je například konstrukce, kdy koženkové náušníky neobepínají celé ucho, ale jen na něm leží. Zároveň jsou stále skládací, kdy ve složené podobě mají tvar nepravidelného válce o průměru 15 centimetrů a výšce 8 centimetrů. Případně se dají složit i do oválu, kde nejdelší část bude mít 21 centimetrů a výška bude jen 5 centimetrů. Na uších sedí velmi dobře a nikde netlačí, a to ani na náhlavníku, který je vyplněný jemným molitanem. Sluchátka na uších drží velmi pevně, a tak i když se člověk prudce otočí, jen tak nespadnou.

Na levém sluchátku najdeme kolečko pro ovládání hlasitosti, kontrolní LEDku a tlačítko pro zapnutí a vypnutí mikrofonu. Dále je zde umístěn také mikrofon a konektor pro připojení „boom” mikrofonu, který vede přímo před ústa uživatele. Na pravém sluchátku je také několik ovládacích prvků, a to tlačítko pro předchozí skladbu, tlačítko pro následující skladbu, tlačítko pro pauzu a přehrávání a také tlačítko pro přepínání ambientních režimů. Všechna tlačítka jsou velmi nízká, což zaručuje čistý vzhled, na druhou stranu jsou trochu hůře dostupná. Ruka položená na sluchátko vždy sáhne přesně na tlačítka, ale člověk se na jemně vystouplé čudlíky musí o něco více soustředit. Není to ale nic, na co by se nedalo zvyknout. 

Teď už k tomu hlavnímu, co zajímá každého z vás, a to: jak hrají. Zkoušeli jsme různé  hudební žánry a sluchátka hrála vždy perfektně. Mají výrazné basy, ale ne natolik, aby zastínily ostatní pásma. Středy i výšky jsou velmi dobře zastoupené a čisté. Sluchátka jsou však vhodná primárně pro hráče, ostatně Creative za své herní Super X‑Fi dostal řadu ocenění a tuto technologii spolu s herními režimy jako je bitevní režim a nebo režim skauta najdeme i zde. Gameři ocení také honosně nazvanou funkci Ultra-Low Latency, česky řečeno rychlou odezvu, okolo 20 milisekund, což by mělo být tak rychlé, že když vystřelíte, tak se zvuk přehraje bez jakéhokoliv vnímatelného zpoždění oproti obrazu. Ve hrách také vynikne schopnost sluchátek dostatečně basovat, ale i ostatní pásma jsou naprosto v pořádku. Zvuk ze sluchátek je na maximální výkon hlasitý „tak akorát”. Víc už by nebylo příjemné, méně už by mohlo být málo. Nejde tedy o nejhlasitější sluchátka, ale rozhodně zde většina uživatelů nebude mít žádný problém. Vyzkoušeli jsme i mikrofon a to hned dvakrát. Poprvé bez připojeného „boom” mikrofonu a výsledek byl překvapivě velmi dobrý a čistý, sluchátka tedy lze provozovat i bez tohoto ocásku, který by vedl před ústa. S ním je ale zvuk samozřejmě o poznání ještě lepší a zřetelnější. 

Nejen hráči ocení, že jde o sluchátka, která jsou bezdrátová, a to za pomoci Bluetooth 5.3. V klidu si tak člověk může dojít od počítače až k ledničce a nemusí je sundavat. Sluchátka podporují také režim potlačování okolního hluku a ambientní režim. Oproti sluchátkům od stejné značky, které jsme testovali dříve, je vidět, jak se Creative posouvá kupředu. Po zapnutí ambientního režimu jsme mělil pocit, že naše tichá membránová klávesnice je hlučná mechanická. Všechny zvuky, především ty blízké, byly velmi zesíleny a slyšeli jsme je i při poslechu hudby nebo hraní her. Na druhou stranu, po zapnutí ANC, tedy režimu potlačování hluku, jsme najednou zjistili, že větráky v našem stolním PC vůbec nebyly slyšet. Všude zavládlo nezvyklé ticho. Oba režimy přitom fungují tak, že člověk nemá zvláštní pocity jako je tlak v uších nebo něco jiného.

Na každém sluchátku také svítí kroužek zakončený nápisem ZEN hybrid. Barva tohoto kroužku se dá měnit za pomoci bezplatné mobilní i desktopové aplikace od Creative. Co stále ještě nebývá samozřejmosti, je fakt, že sluchátka je možné připojit ke dvěma zařízením zároveň. Můžete je tak mít například u počítače na hraní a zároveň mít připojený telefon. Když někdo zavolá, sluchátka automaticky přepnou na telefon a vy můžete volat bez nutnosti sluchátka sundat z hlavy. Bezvadná je také podpora LE Audio, tedy nízko energeticky náročného provozu, který s pomocí LC3 kodeku umožňuje přehrávání až 100 hodin na jedno nabití. Samozřejmě těchto hodnot je možné dosáhnout pouze v případě, že je vypnuté potlačování hluku nebo LED podsvícení, jinak se dostanete někam kousek pod 80 hodin, což je pořád neskutečné číslo. Pro nabíjení je k dispozici USB kabel o délce 0,8 metru, což stačí, pouze pokud hned u ruky máte volný USB port, jinak bude třeba sluchátka po dobu nabíjení odložit a nebo pořídit kabel delší, kdy je ovšem pravděpodobné, že nabíjení bude trvat o něco déle. Na druhou stranu už 5 minut nabíjení vystačí na přibližně 5 hodin přehrávání, a když si dojdete na záchod nebo pro nějakou dobrotu do ledničky, můžete pak poslouchat déle než je zdrávo. U výčtu funkcí nesmíme zapomenout ani na možnost přehrávat audio až do kvality 24 bit/96 kHz s podporou LC3+ kodeku. Na to je ale možné dosáhnout pouze při použití dodávaného USB donglu BT-L3, který je třeba připojit do USB portu podporovaného zařízení. 

Tak si to pojďme shrnout. Máme tu nová sluchátka nabitá funkcemi, neskutečnou výdrží až 100 hodin a kvalitním ANC i ambientním režimem. To celé s cenou 129.99 €, což v našich obchodech bude něco málo přes 3200 korun, a to při této kvalitě a univerzálnosti sluchátek není vůbec špatná nabídka.