Evoluce SIM karet

V dnešní době se každý z nás setkal s pojmem SIM karta. Věděli jste ale, že ta úplně první byla zhruba stejně velká jako kreditní karta? A že v současném vrcholu evoluce není větší než drobek od chleba?

Proč přišla na svět

Před více než dvaceti lety se na světě začalo objevovat více osobních telefonů. Pro jejich správnou funkčnost bylo tedy potřeba vytvořit takovou věc, která dokázala komunikovat s ostatními zařízeními napříč několika kilometry. A tak se zrodila SIM karta. Jednoduchá karta o velikosti dnešní kreditní karty, která v sobě měla zabudovaný čip, jenž dokázal přijímat dnes neodmyslitelné hovory. Její funkce se v průběhu let lehce měnila, ale jádro zůstalo stejné.

eSIM můžete do svého mobilu stáhnout pomocí aplikace Můj T-Mobile.

Co je to vůbec zač

Pojďme si nejdříve ujasnit, co to ta SIM karta vlastně je. Jedná se o procesorovou čipovou kartu, která má vlastní paměť a je ovládána řídícím programem. Nese v sobě uživatelský účet, číslo zanesené v mezinárodní databázi, šifrovací klíč a samozřejmě funkční telefonní číslo. Pro lepší zabezpečení a jistotu, že se karty nezmocní cizí uživatel a nezneužije ji, má SIM karta ochranu v podobě PINu pro osobní účely a PUKu pro případné odblokování. 

Jak šel čas

Úplně první karty se do našich končin nedostaly. Ty nesly označení fáze jedna (1FF) a byť byly doopravdy obrovských rozměrů, moc toho neuměly. Zvládaly pouze přijímat hovory a zobrazovat zprávy. Postupem času se mobilní zařízení zmenšovala a velikost karet se musela přizpůsobit. Tak vznikly menší modely, které dostávaly nové funkce jako třeba vlastní paměť pro ukládání SMS a kontaktů. Postupem času vznikalo mnoho aplikací, které byly dodávány už na samotné SIM kartě.

Například T-Mobile nabízí službu Navigator. Ta, po odeslání SMS ve správném tvaru na správné číslo, dovede najít třeba nejbližší lékárnu. Pomocí mobilní sítě dokáže rychle najít současnou polohu, lokalizovat nejbližší hledaný objekt a přes textovou zprávu vás navede k hledanému místu.

Kam míří budoucnost karet?

Mobily se stále mění a více je kladen důraz na kvalitnější, rychlejší a výkonnější systémy. V současné době existují i eSIM karty, které jsou několikanásobně menší než současné nano SIM karty. Ptáte se, jak je tedy vložíte do telefonu? Nijak.

Tenhle typ karet je totiž rovnou integrován do samotného telefonu a aktivovat jej lze pomocí QR kódu, který zařízení nastaví stejně jako SIM kartu. Vzniká tak virtuální SIM karta.

Abyste mohli využít tenhle typ karty, je potřeba vlastnit zařízení, které už má v sobě eSIM, a zároveň tuhle funkci musí provozovat i operátor mobilní sítě. U nás má podporu například T-Mobile. 

Tím ale vývoj nekončí. V současné době se pracuje na iSIM, která se bude oproti eSIM nacházet přímo na čipsetu telefonu.

Časová osa SIM karet

SIM karta: Úplně první SIM karta typu 1FF byla stejně velká jako kreditní karta. Vznikla v roce 1991, kdy se rozrůstala mobilní síť GSM a bylo potřeba do ní začlenit i obyčejné lidi s mobilními telefony.. Tyhle karty neměly a nepotřebovaly dnes dobře známé PINy ani PUKy. Dokonce nedisponovaly implementovanými funkcemi pro psaní textových zpráv a ani je neukládaly.

miniSIM karta: Rok 1996 byl ve znamení drastického zmenšování. Z kreditní karty se rázem stala téměř čtyřikrát menší miniSIM karta, která se dala velmi snadno vložit do většiny telefonů. Psaní a ukládání zpráv je u téhle generace karet samozřejmostí. Tenhle formát se označuje jako 2FF a dnes jej dostanete v plastovém nosiči. Dále jej je možné vylamovat na ještě menší karty. Takzvané 3v1.

mikroSIM: V roce 2003 na trh zamířila ještě o polovinu menší karta. Tenhle typ byl původně vyráběn s myšlenkou zpětné kompatibility u starších zařízení. Jediným problém byla její velikost. Menší formát nedovoloval přímý kontakt plošek s kontakty v telefonu. Signál proto převádí plastová část karty. Micro SIM karty jsou třetím tvarovým faktorem (3FF).

nanoSIM: Nejmenší vyndavací karta, která je nejhojněji využívána všemi zařízeními. Nese označení 4FF a světu se představila v roce 2012. Kolem čipu se nachází tenký plastový okraj, který izoluje čip od zbytku zařízení a je záměrně tenčí než předchozí typy karet. Často se nové SIM karty dodávají v plastových kartičkách 3v1, které nabízejí tři velikosti: 2FF, 3FF a 4FF.

eSIM: V současné době je nejmodernějším typem SIM karet. Svou velikostí je ideální do mobilů a menších zařízení, jelikož se nejedná o vyndavací plíšek, nýbrž o součástku, která se nachází v samotném telefonu. Vzniká virtuální SIM karta, která se snadno nastavuje, šetří místo v telefonu a je ekologičtější. K nám se dostala hlavně skrz operátora T-Mobile v roce 2016 a postupně ji využívá více lidí.

iSIM: Tahle karta nabízí stejné funkce jako eSIM. Její obrovská výhoda však spočívá v jejím umístění. Nachází se totiž na čipsetu telefonů, hodinek a dalších zařízení. Pro běžného uživatele je tedy složité postřehnout rozdíl, ale pro člověka, který ocení každé místo v telefonu navíc, je tahle změna velkým skokem.