
Ať si říká kdo chce, co chce, cloud je budoucnost, a to jak pro online hraní, tak pro velké výpočty a především pro zálohu dat. Jednou z možností, jak data online zálohovat, je využít Google Drive, Microsoft OneDrive, Dropbox nebo některé ze stovek dalších řešení. Výhodou je, že se skoro o nic nemusíte starat – prostě jen nahrajete data a máte hotovo. Je to pohodlné a bezstarostné. Má to ale jeden háček. Pokud porušíte podmínky služby, může vám provozovatel váš cloud bez předchozího upozornění smazat. Není to běžná situace, ale bohužel se tak občas děje. Všechna data, která na veřejný cloud nahrajete, jsou v naprosté většině případů analyzována, aby bylo prověřeno, jestli neukládáte nebo nesdílíte něco nelegálního. Co je pak velmi nepříjemné, je fakt, že provozovatel může mít jen pocit, že jde o něco nelegálního, váš účet zavře, přičemž šance na obnovu je, alespoň dle zkušeností uváděných uživateli v internetových diskuzích, blízká nule. Soukromí, tedy stav, kdy víte, že vám data nikdo pravidelně neprozkoumává, a bezpečí, jsou dva hlavní důvody, proč se vyplatí pořídit si cloud vlastní. Ten si můžete koupit v podobě NAS zařízení, což je ve volném překladu úložiště připojené na síť.
Nejznámější a nejdéle působící firmou na českém trhu s NASkami je Synology. Ta byla založena v roce 2000 a první vlastní cloudové řešení přinesla již v roce 2004 v podobě DiskStation DS-101. Po dlouhých 19 let postupně svá řešení vylepšovala a škálovala od malých jednodiskových cloudů až po velká korporátní řešení s možností zapojit i 300 disků najednou. My si dnes představíme model DiskStation® DS223, který je určen pro domácnosti nebo menší podniky, a který stojí kolem 6500,- Kč, což je na vlastní cloud velmi zajímavá cena.

Začneme tím hlavním, a to je, že DS223 je dvoudiskové úložiště, a tak v praxi nabízí dvě možnosti použití. Buď si z disků vytvoříte jedno velké diskové pole o velikosti až 36 TB, anebo data z jednoho disku budete zrcadlit na druhý, čímž získáte okamžitou zálohu všech dat pro případ, že by některý z disků přestal fungovat. Tělo NASky je z pevného černého plastu v matné barvě s lehce porézním povrchem při rozměrech 17 x 11 x 24 centimetrů. Výrobcem je uváděna hlučnost 14,6 dB, v praxi je DS223 opravdu téměř neslyšitelná, snad jen s výjimkou zápisu na disk, kdy můžete slyšet pro harddisky typické jemné cvakání. I díky tomu je možné ji mít položenou klidně někde vedle počítače a nebude rušit. Stejně tak je možné ji ale uložit někam mimo dohled očí, samozřejmě musí jít o místo s přístupem vzduchu, abyste elektroniku nebo disk uvnitř neupekli. V této době je také nutné zmínit energetickou náročnost, která je zde na velmi solidní úrovni. Když jsou disky hybernované, tak si NASka vezme jen lehce přes 4 watty, což je opravdu minimální spotřeba. V zátěži, tedy když jsou v provozu oba disky, spotřeba vyskočí na necelých 15 wattů. Kdo by chtěl spotřebu ještě snížit, ten může místo klasických 3,5” disků použít méně energeticky náročná SSDčka, protože DiskStation DS223 je podporuje také. Pro připojení do sítě slouží 1GbE LAN Port, což nám de fakto určuje i teoretickou maximální rychlost čtení a zápisu. My jsme naměřili okolo 110 MB/s, a to jak při použití klasického pevného disku tak SSDčka. V prostředí, kde se pracuje s velkými objemy dat uloženými na NASce, by to mohlo být málo, na druhou stranu pro ty jsou určené vyšší řady DiskStationů. Pro potřeby většiny domácností a menších firem to nebude žádný limitující faktor, snad jen prvotní zaplnění daty může trvat trošku déle, v budoucím každodenním používání už si toho člověk ani nevšimne. Podobně je na tom i systémová paměť, která je v kapacitě 2 GB DDR4 a nedá se rozšířit. I tady se ale není čeho bát, protože Synology nepoužívá nenažrané Windows, ale vlastní operační systém Synology DiskStation Manager (DSM). O tom si ale v detailu povíme příště.
Na zadní části, vedle LAN portu, najdeme ještě dva USB 3.2 Gen 1, jeden navíc je pak ještě pro snadnější přístup přímo na předním čele NASky. Zde jsou klasicky také ledky, jedna zobrazující stav, tedy zdali je zařízení zapnuté nebo zdali nenastala nějaká chyba, jedna ledka je pro dostupnost sítě a další dvě jsou pro zobrazení stavu a aktivity disků. Na přední části jsou také dvě tlačítka, jedno pro zapnutí a druhé pro přímé kopírování z vloženého USBčka. To je super, když jsou na vloženém médiu data pouze pro vás, když je na disku i hromada dalších věcí, které nechcete kopírovat, pak už je třeba data vybrat a přenášet v rámci systému.
Hned po otevření krabice je zřejmé, pro koho je produkt určen. Nemusíte mít dvě vysoké školy na to, abyste zvládli vlastní cloud zprovoznit. V krabici totiž najdete jen samotnou NASku, napájecí a síťový kabel a návod s pár obrázky, které vysvětlují, jak vložit disk, zapojit kabel a stisknout tlačítko pro zapnutí. Pro to, abyste se na svůj nový cloud připojili, stačí už jen využít posledního bodu návodu, kterým je návštěva stránky find.synology.com nebo stažení bezplatné aplikace na DS finder pro Android či iOS.

Pokud jste správně zapojili kabel, tak webová stránka i aplikace ihned rozpoznají vaši novou NASku a pomohou vám dokončit nastavení. Jak aplikace tak web jsou kompletně v češtině a instrukce jsou jednoznačné. Upřímně, klikat na tlačítko v pravém dolním rohu by se dalo, i kdyby byl web čínsky, až tak je to jednoduché. Pokud jste disk nevložili správně nebo vůbec, tak to DiskStation hned pozná a nedovolí vám pokračovat. Když je ale disk vložen korektně, jste jen informováni o tom, že proběhne instalace dříve zmíněného DiskStation Manageru a zároveň že dojde ke smazání všech dat na vloženém disku. Po potvrzení, v dalších dvou minutách, proběhne instalace, po které se zobrazí pracovní plocha ne nepodobná té z operačního systému Windows či MacOS. Zde na vás čeká nepřeberné množství různých aplikací a nastavení, ale ani tady se není čeho bát. Výhodou je, že i když žádné nastavení nezměníte, všechno bude hned od začátku fungovat. Na druhou stranu, když budete chtít, aby něco fungovalo jinak, vždy máte možnost se k danému nastavení velmi snadno dostat.
Poslední, co si dnes vysvětlíme, je možnost, jak se k NASce připojit, abychom mohli pracovat s daty, která zde máme uložená. Ani to ale není nic složitého. V prohlížeči, po připojení k NASce, máme uvedenu internetovou adresu. V počítači se systémem Windows stačí jen otevřít Průzkumník souborů (klávesa Win + E) a v levém sloupci vybrat síť. Zde už jen stačí kliknout na Vytvořit nové síťové připojení, zvolit písmenko, které NASce chceme přiřadit, a poté vložit IP adresu, která se nám zobrazila po načtení NASky. Nyní je možné na NASku začít nahrávat data.
Jaké jsou další možnosti využití a jaké všechny zajímavé programy s DiskStation 223 automaticky získáváme, na to se podíváme příště.