Myši na hraní ale i kancelářskou práci – LIX a GEM od ENDORFY

Už jste si zvykli, že vedle aplikací a her se tu a tam věnujeme také různým vychytávkám nebo hernímu příslušenství. Po různých herních ovladačích se dnes podíváme na myši. A nepůjde jen tak o ledajaké, ale hned o tři herní myšky od společnosti ENDORFY.

Nejprve si ale pojďme říct o samotné značce, která je na trhu jen krátce, ale i přesto má překvapivě bohatou historii. Pod tímto brandem totiž nově najdete herní příslušenství dříve prodávané pod značkou SPC Gear, ale také populární počítačové skříně a doplňky Silentium PC. Pojďme se tedy podívat, jak se jim nyní daří u herních myší. V nabídce jich mají celou řadu, my se dnes zaměříme na ty nejzajímavější, a to na LIX Plus Onyx White Wireless, GEM Plus Wireless a GEM Plus Wireless Onyx White.

Jak už název napovídá, všechno jsou to bezdrátové myši operující v pásmu 2,4 GHz. Nelekejte se technikálií, tohle je dnes pro bezdrátové myšky standardní frekvence, díky které je myš použitelná i na několik metrů. Aby počítač nebo notebook mohl bezdrátový signál přijímat, je třeba do něj vložit USB dongle. Ten je umístěn na spodní části myšky a je přichycen magnetem. Vyndavání i zandavání je tak velmi rychlé a jednoduché. Po připojení do USBčka není nutné nic instalovat a lze rovnou začít pracovat.

Pro všechny uvedené myšky je možné nastavit citlivost, a to 400, 800, 1000, 1500, 2000, 3000 DPI. LIX Plus má maximální citlivost 19000 DPI, GEMy dosahují až na 26000 DPI. Tento rozdíl je dán použitým senzorem, kde u LIX Plus najdete PIXART PAW3370, zatímco u GEMů to je PIXART PAW3395. Z praxe je možné říct, že pokud se neživíte grafikou nebo nehrajete hry na profesionální úrovni, žádný zásadní rozdíl nepoznáte.

Ve všech myškách jsou spínače KAILH GM 8.0. Kailh sice zní jako šamanská kletba, ale ve skutečnosti jde o nejlepší řadu spínačů, které v myši můžete mít. Tyto switche nabízejí výbornou zpětnou vazbu a nejlepší životnost, která má umožnit až 80 milionů stisknutí tlačítka myši. Jestli o tom čísle pochybujete, zkuste si to sami 🙂.

U všech myší lze najít shodné rozměry a to 126 × 65,7 × 38,5 milimetrů. Myš tedy vypadá větší, ale bez problémů padne i do menší ženské ruky. Velikost by tak mohla nevyhovovat pouze tomu, kdo má notebook jako žiletku a chce k němu nosit kompaktní myšku, jinak ale velikost snad nikomu vadit nebude. 

Všechny testované myšky mají celkem šestici tlačítek – levé a pravé, pak další dvě postranní tlačítka na palci, skryté tlačítko pod skrolovacím kolečkem a tlačítko umístěné také pod skrolovacím kolečkem blíže ke středu zápěstí. 

V rámci dostupného softwaru je ve Windows možné nastavit funkce všech šesti tlačítek, ale taky makra a tedy naprogramování, že stiskem jednoho tlačítka dojde k provedení několika stisků najednou. 

Jak možnost nastavení tlačítek, tak i univerzální ergonomický tvar umožňuje bezproblémové používání pro praváka i leváka. Jen leváci budou ochuzeni o dvě postranní tlačítka, na která levým malíčkem bude problém dosáhnout. Snadnému používání napomáhá i nízká hmotnost, LIX váží jen 59 gramů, GEMy mají 74 gramů. LIX je lehčí také proto, že je kompletně děrovaný, což působí velmi pěkně, ale navíc to napomáhá menšímu pocení ruky.  Nejen díky malé váze ale také díky PTFE lyžinám myška krásně pluje po podložce, jako kdybyste hráli curling.

Když už jsme u vzhledu, je nutné zmínit také ARGB podsvícení. RGB už asi všichni znají – prostě hromada barviček. “Áčko” u ARGB pak znamená možnost adresování, tedy že je možné si podsvícení libovolně nastavit. Už samotné duhové barvy v základu působí velmi dobře, barvy svítí jasně, ale ne ostře, a tak světlo nikterak neruší. To je dáno i tím, že světlo svítí hlavně ze zadní spodní části plastového krytu. Podsvícení má i jednu čistě praktickou funkci, a to, že když dochází baterie, tak zpod kolečka začne blikat červené světlo. Když už by šťáva došla úplně, stačí jen připojit USB-C kabel, a myška bude dále fungovat, navíc se však bude i nabíjet.

Závěrem lze říct, že jde o velmi povedené myši. Kdo by chtěl co nejzajímavější vzhled, ten může sáhnout po LIX Plus Onyx White Wireless, kdo má rád klasické provedení myši a očekává nejvyšší možnou citlivost pohybu, ten neudělá chybu s GEM Plus Wireless ani s  GEM Plus Wireless Onyx White.