Chytré náramky a hodinky (i ty od Applu) nezvládají správně počítat kalorie

V nedávné studii, kdy byl hlavní účel zjistit, jak moc spolehlivá jsou chytrá zařízení, která dnes kdekdo nosí na rukou, znělo zadání velmi jednoduše. Umí tato zařízení správně měřit a následně vypočítat spálené kalorie, měřit srdeční činnost a všechny ostatní funkce?

V této studii chytrá zařízení dostalo 30 můžu a 30 žen zhruba ve stejném věku. Spolu s nimi měli na sobě ještě hrudní pás Polar H10 a telemetrický systém MetaMax 3B. Tato zařízení sloužila jako referenční ukazatele, tedy, podle hodnot na nich naměřených se porovnávaly hodnoty z chytrých zařízeních.

Jestli jsou výsledky překvapující, necháme na vás. V testu hráli hlavní roli tři zařízení: Apple Watch Series 6, Polar Vantage V a Fitbit Sense. Následně všichni účastníci museli postoupit pět různých aktivit: sezení, chůze, běh, posilování a jízda na kole. Ačkoliv výrobci zařízení avizují mnohé a velmi přesné statistiky, tak nejpřesnější měření probíhá ohledně srdeční činnosti, kdy je správně změřen tep i krevní tlak. Krokoměr svou funkci také zvládá obstojně. Kde ale všechny chytré náramky a hodinky pokulhávají, tak je správné sledování kalorií. Ještě větší nestabilita vzniká, pokud jedinec má větší nebo menší energetický výdej, než se počítá u průměrného jedince.

Sečteno podtrženo, pokud chcete přesně sledovat, jak mizí vaše kalorie, budete potřebovat trošku dražší hračku, která vám to přesně změří. Co se ale těmto chytrým zařízením musí nechat, tak je motivace, kterou přináší. Vidět, že vám do denního cíle chybí jen pár stovek kroků, vás vyžene ven, a když po cvičení vidíte, že jste spálili celkem velké množství kalorií, tak vám to úsměv na tváří vykouzlí, i když to není přesné číslo.

Více o studii zde.

Zdroje: gsmarena