Budeme baterie v chytrých telefonech dobíjet pouze jednou za týden?

Baterie v chytrých telefonech vydrží většinou den, při menší zátěži dva až tři dny. Záměr, abychom mobil museli nabíjet pouze jednou týdně zní v současné době jako sci-fi, ale společnosti Samsung a IBM tomu věří. Společně pracují na inovativní technologii baterií. Jmenuje se VTFET neboli Transport Field Effect Transistors a jde o nejpokročilejší formu technologie od IBM.

Technologie VTFET je postavena tak, že tranzistory jsou na sobě vertikálně. Nejsou tedy vedle sebe, ale na sobě, podobně se staví například mrakodrapy. To umožňuje mnohem efektivnější tok elektřiny. Čipy v podstatě potřebují méně energie k provedení stejných úkonů.

Podle Samsungu to může vést ke snížení spotřeby energie o 85 procent – z toho vychází, že by chytré telefony bez nutnosti nabíjení mohly vydržet až týden. Tady bychom ale raději brali v potaz stoupající výkony mobilů a také, že papírové předpoklady jsou obecnými standardy a od skutečnosti se liší. Například iPhone 13 dle testu společností Apple vydrží až 15 hodin streamování online videa nebo 75 hodin přehrávání hudby. Majitelé této novinky ale dobře vědí, že to pro každodenní používání neplatí. Baterii ovlivňuje stovka faktorů od efektivity operačního systému po jas obrazovky.

Zdroje: idropnews