Apple Pay v ohrožení? Evropská unie hrozí pokutou

Evropská komise se chystá obvinit společnost Apple z porušení antimonopolních pravidel. Už zase… Informovala o tom agentura Reuters. Důvodem má být tentokrát omezení týkající se NFC čipů v zařízeních Applu. Evropské komisi vadí, že na mobilech a hodinkách od Applu lze využívat pouze platební metodu Apple Pay, zatímco u zařízení s Androidem mohou fungovat i jiné platební metody.

Pokud Apple nezpřístupní NFC platby třetí straně, tak společnosti hrozí pokuta. Teoreticky lze společnost pokutovat až do výše 10 % jejích příjmů, což by na základě dat z roku 2020 mohlo dělat až 27,4 miliard korun. Vyšetřování běží už od června minulého roku, úřad se zabýval také podmínkami pro implementaci Apple Pay na e-shopech. Nyní se ale podle zdrojů Reuters zaměřil právě na platby přes NFC.

Důvodem může být i rostoucí obliba této platební metody během pandemie. Z hygienických důvodů platí čím dál více lidí bezkontaktně a vzhledem k tomu, že na iPhonu lze využívat jen Apple Pay, tak Apple získává konkurenční výhodu nad ostatními provozovateli platebních systémů.

Zdroje: MacRumours, Reuters