Nový iPhone by měl mít funkci, kterou ještě žádný mobil nemá

Analytik Ming-Chi Kuo, jehož jméno slýcháváme obvykle v souvislosti se spekulacemi o nových produktech Applu, vypustil do světa zprávu, že iPhone 13 bude umět komunikovat se satelity na nízké oběžné dráze. Díky tomu bude možné prý volat a posílat zprávy i z oblastí, které nejsou mobilními operátory pokryty. Konektivitu by měl zajišťovat upravený čip Qualcomm X60. Společnost Qualcomm údajně spolupracuje se společnosti Globalstar, která provozuje 48 satelitů na nízké oběžné dráze a vyrábí satelitní telefony, respektive messengery. V prodeji jsou i na českém trhu.

Kuo naznačil, že časem by se satelitní komunikace mohla stát běžnou součástí funkční výbavy mobilů. Ostatní výrobci ale prý čekají na novou generaci čipu s názvem Qualcomm X65.

Vzápětí se ale objevily názory dalších odborníků, kteří tuto spekulaci zpochybňují. Podle nich čip umožňuje jen využití dalších pásem ke zlepšení 4G/5G konektivy.

Tématu se věnuje i agentura Bloomberg. Autor článku, Mark Gurman, se do jisté míry přiklání na stranu Ming-Chi Kua, ale poupravuje některé jeho informace. Podle Gurmana si na „satelitní komunikaci“ musíme počkat až do roku 2022 a to ještě není vůbec jisté, že se jí dočkáme. Pokud se přeci jen tato funkce v iPhonu objeví, tak bude využívána čistě pro nouzové zprávy a hovory. Uživatel bude moci přes iMessage odeslat předvoleným kontaktům jakousi SOS zprávu. Bude mít šedou barvu a doručí se, i když má adresát v telefonu nastavený mód Nerušit. Přes satelit by se mohly ohlašovat nehody, součástí zprávy by byla i GPS lokace a v případě potřeby i zdravotní ID.

Dostupnost funkce by byla závislá také na legislativě a poloze satelitů. To znamená, že by nemusela být k dispozici ve všech zemích. Další bariéru představuje samotný proces připojení k satelitu, což je možné pouze venku a může to trvat klidně i celou minutu.

Zdroje: Bloomberg, Macrumours