Apple měl mezi „leakery“ vlastního agenta

Informace o nových iPhonech obvykle kolují po internetu měsíce před tím, než Apple produkty oficiálně představí. Známými a spolehlivými zdroji takových neoficiálních informací jsou například Jon Prosser nebo Ice Universe. V angličtině se takovému člověku říká leaker (od anglického „information leak“, tedy únik informací).

Mezi leakery patřil i Andrej Šumejko, který vystupoval pod přezdívkami YRH04E a JVHResearch. Byl součástí neveřejné komunity lidí, kteří si navzájem pomáhali a vyměňovali cenné informace. Dnes už jsou jeho účty na Twitteru neaktivní. Šumejko se totiž rozhodl vyjít s pravdou ven a přiznat se, že fungoval jako dvojitý agent. To znamená, že jednak pomáhal získávat a šířit interní informace týkající se produktů Applu, ale zároveň Applu donášel o ostatních leakerech. Pomáhal například identifikovat dělníky z Číny, kteří ukradli prototypy iPhonu, zaměstnance Applu, který vynášel informace, anebo novináře, který leakerům za informace platil.

Apple jej prý za tyto služby ale nijak nekompenzoval, a to je důvod, proč vyšel s pravdou ven. Myslí si, že jej Apple využil.

Na závěr jen dodáme, že svá tvrzení doložil Šumjenko několika důkazy. Redaktorům magazínu Vice, který o kauze informoval jako první, ukázal například zprávy a e-maily od zaměstnanců bezpečnostního oddělení v Applu.

Zdroje: Vice