Nejprodávanější značkou mobilů v ČR už není Samsung

Facebooková stránka Xiaomi Česká republika zveřejnila příspěvek, ve kterém se chlubí titulem české jedničky: „Podařil se nám historický úspěch. Jsme na 1. místě v České republice.“ Tvrzení dokládá infografika společnosti Canalys, podle jejíž odhadů patří Xiaomi 29% podíl na českém trhu. Číslo udává počet mobilních telefonů značky, které šly do prodeje za 2. čtvrtletí roku 2021, nikoliv prodej koncovým zákazníkům (něco takového se počítá mnohem hůře).

Zdroj: fb.com/xiaomiceskarepublikaZdroj: fb.com/xiaomiceskarepublika

Xiaomi se v posledním čtvrtletí opravdu dařilo. Prodeje vzrostly o 192 %, což značku vyhouplo na první místo. Zajímavé jsou i další příčky, především čtvrtá a pátá, kterou obsadily značky Realme, respektive TCL. Skokani roku vytlačili i značky Honor a Huawei. Přinejmenším u druhé jmenované to ale dává smysl, Huawei trpí americkým embargem, kvůli kterému telefony této značky přišly o Google Play a další populární aplikace od amerických firem.

V této souvislosti se sluší připomenout analýzu trhu z letošního května, podle které byl českou jedničkou Samsung. Podle ní měl Samsung za první čtvrtletí 38 % českého trhu (v dubnu dokonce 45 %). Že by si korejský výrobce tolik pohoršil? Vliv ale mohlo mát i to, že květnovou zprávu vydala jiná firma – agentura GFK.

Zdroje: Canalys, Xiaomi Česká reublika