HarmonyOS od Huawei překvapil bleskurychlým spouštěním aplikací

HarmonyOS je název operačního systému od Huawei, který by měl v zařízeních čínského výrobce nahradit dosud používaný Android. Už letos má Huawei ambice dostat HarmonyOS do 300 milionů zařízení. Nutno dodat, že se jedná o multiplatformní systém, takže kromě mobilů bychom jej mohli vídat také v hodinkách, chytrých televizích a tak podobně.

Beta HarmonyOS 2.0 je už dokonce ke stažení a díky četným videím od experimentátorů, kteří si operační systém nainstalovali na svůj mobil, si můžeme o této náhradě Androidu udělat lepší obrázek.

Video původně zveřejněné na čínské sociální síti Weibo demonstruje HarmonyOS 2.0 na telefonu Huawei Mate 40 Pro. Na první pohled to vypadá jako Android s nástavbou EMUI 11. Ostatně beta Harmony 2.0 skutečně využívá jako základ Android 10, byť Huawei tvrdil, že se jeho operační systém zcela liší od Androidu i iOS.

Ale zpátky k ukázce! Majitelé telefonů značky Huawei poznají dotyková gesta i ovládací prvky. Je tu ale i pár novinek. Například ovládací panel se nyní vyvolává tažením prstu z pravého horního roku, zatímco tažení z levého horního rohu aktivujete vyhledávání. Svajp dolu kdekoliv jinde na displeji zobrazí notifikace. Zajímavé jsou také svajpovací gesta na prostoru ikonky aplikací, které odhalí jednoduchý widget. U krokoměru se ukáže aktuální počet kroků, u telefonního seznamu nejčastěji volané kontakty a tak podobně.

Velkým překvapením je rychlost, jakou se spouštějí aplikace. Apka se spustí doslova okamžitě. Jak ale vysvětlil autor videa, toto funguje jen u základních aplikací přímo od Huawei a nikoliv od apek a her třetí strany.

Zdroje: GSM Arena