Další pokuta pro Apple. Tentokrát kvůli absenci nabíječky a voděodolnosti
Brazílie (konkrétně spolkový stát Sao Paulo) udělila společnosti Apple pokutu (v přepočtu) 42 milionů korun za porušení zákonů na ochranu spotřebitele. Hlavním důvodem je odstranění adapteru nabíječky z balení iPhonů, což manažeři Applu obhajovali jako ekologický krok.

Většina zákazníků doma nějaký adaptér má, takže je zbytečné přibalovat k telefonu další. Navíc tím došlo ke zmenšení balení telefonů a na jednu paletu se jich tím pádem vejde více. Jinými slovy, další snížení uhlíkové stopy.

Argumenty Applu ovšem u brazilských úřadů neobstály. Apple se musí řídit brazilskými zákony, reagoval nekompromisně ředitel agentury na ochranu spotřebitele Procon-SP.

Absence adapteru je jen jedním z důvodů, proč byl Apple pokutován. Svůj podíl nese také údajně zavádějící reklama. Apple odmítá uznávat reklamace telefonů poškozených vodou, ačkoliv z jeho reklam mohli prý zákazníci nabýt dojmu, že jsou iPhony vodotěsné. Skutečnost je taková, že (některé) telefony značky Apple jsou pouze voděodolné, a navíc ne trvale.

Apple se k rozhodnutí úřadů ještě nevyjádřil. Mimochodem, Samsung vyřešil podobný problém tak, že přibalil adaptér k telefonu jako dárek.