Odborníci varují před novým virem, který dokáže podpálit mobil
Viry, které napadají mobilní telefony, jsou obvykle navrženy za účelem, aby telefon zaplevelily reklamou nebo aby z něj získaly citlivá data. Existují ale i viry, které mají za úkol mobil zničit. Bezpečnostní odborníci z čínského Tencent demonstrovali, jak celý proces funguje.

Bezpečnostní hrozba dostala přezdívku BadPower, protože využívá nedokonalosti v rychlonabíječkách. Málokdo si uvědomuje, že rychlé nabíječky jsou vlastně chytrá zařízení, které mají vlastní firmware a prostřednictvím USB kabelu komunikují s mobilem. Mobil v podstatě nabíječce říká, jaké maximální napětí může při nabíjení použít.

BadPower využívá díru v zabezpečení těchto nabíječek a v podstatě upraví jejich firmware. Když připojíte zavirovaný mobil k nabíječce, vir přepíše firmware a nabíječka začne nabíjet telefon pod vyšším napětím, než by měla (místo 5 V třeba 20 V), což vede ke zničení telefonu. Vir je nebezpečný nejen kvůli tomu, že telefon zničí, ale může dokonce zařízení podpálit.

Odborníci testovali 35 modelů rychlonabíječek a 18 z nich obsahovalo tuto chybu v zabezpečení. Bezpečnostní díra se dá prý zalátat aktualizací firmware, problém ale je, že velká část nabíječek aktualizaci softwaru neumožňuje.