Výbuch sopky a tři tipy na aplikace, s nimiž můžete točit timelapse videa

Výbuch sopky a tři tipy na aplikace, s nimiž můžete točit timelapse videa

27. 4. 2015

Výbuch sopky, to nikdy není nic příjemného, hlavně pokud bydlíte nedaleko. Nicméně ten pohled na demonstraci síly přírody... Před pár dny vybuchla sopka v jihoamerickém Chile a internetem se šíří časosběrné video, které sopku ukazuje v celé její děsivé kráse. Obří dým stoupající kilometry vysoko, tuny bordelu vychrleného do okolí, blesky, které v kouři a mracích kolem sopky vznikají. Pokud chcete točit podobná videa, tzv. timelapse, tak čtěte dál!


Pod pojmem timelapse najdeme časosběrná videa. Jedná se o videozáznam, který byl pořizován delší dobu a dodatečně zrychlen. Případně jde o způsob pořizování fotek, které se nakonec poskládají za sebe a vytvoří video (25 fotek poslouží jako 25 snímků za vteřinu), a opět jde o to v krátkém okamžiku zachytit nějakou proměnu, která trvá mnohem déle. A abyste mohli timelapsy dělat, vystačíte si i s mobilem (a ideálně ještě stativem) a nějakou aplikací. My jsme vybrali tři nejzajímavější.

Hyperlapse od Instagramu
Stahujte pro iOS

Tohle je doopravdy špička, která snad nemá konkurenci. Trikem u Hyperlapse není to, že dokáže zrychlit delší videozáznam, ale stabilizace, díky které video neobsahuje otřesy, takže můžete točit klidně z ruky a bez stativu. Hyperlapse je k dostání zdarma, ale zatím jenom na iOS. Majitelé Androidu pak mají k dispozici následující alternativy.

Framelapse
Stahujte pro Android

Aplikace pro Android, která vychází z principů Hyperlapse. V rámci nastavení můžete štelovat délku videa, počet snímků nebo třeba zoom. Pokud si zaplatíte za profesionální verzi, dostanete k dispozici další nástroje (možnost zamknutí expozice), případně automatické nastavení v rámci kouzelného Wizard módu.

Lapse It!
Stahujte pro Android a iOS

Pokud hledáte profesionálnější nástroj na tvoření a editace svých časosběrů, můžete sáhnout po aplikaci Lapse It! Ta nejenže může timelapsy natáčet, ale nabízí i řadu dalších funkcí, jak s nimi pracovat. Přimo v aplikaci můžete video sestříhat, přidat hudbu, případně záznam prohnat barevnými filtry pro silnější výsledný dojem. A navíc se můžete pokochat videi ostatních uživatelů!

Rada na konec

Aplikace tedy máme a nabízí se otázka, co s nimi točit. V podstatě všechno, co se v case nějak výrazně proměňuje. Populární jsou záběry na mraky plující po neby, západy/východy slunce, rušné městské ulice a křižovatky. Představivosti se meze nekladou.

Čtěte také

Ve hře Crypto Rider se vozíte po grafech vývoje cen kryptoměn

Ve hře Crypto Rider se vozíte po grafech vývoje cen kryptoměn

Hra Včera

Nejprve pomalé stoupání z nuly až na dvacet tisíc a pak rychlý sešup na sedm. Graf vývoje ceny Bitcoinu připomíná horskou dráhu a ve...

Eminem uspořádal velkolepý AR koncert. Podívejte se!

Eminem uspořádal velkolepý AR koncert. Podívejte se!

Aplikace Včera

Kdysi se na koncertech rozsvěcovaly zapalovače, dnes z obecenstva svítí displeje a blesky mobilních telefonů. Mnozí muzikanti to vidí...

Chci posílat výběr
nejlepších článků na e-mail