
Francouzští šéfkuchaři chtějí zakázat focení svých jídel
17. 2. 2014
Deník The Telegraph přišel se zprávou, že se francouzští šéfkuchaři poslední dobou potýkají s otravným trendem – hosté si fotí vlastní jídlo a sdílejí jej na sociálních sítích. Ostatně, i v Applikacích jsme si dělali srandu z toho, že správný hipster nejdřív svoje jídlo nafotí, než se do něj pustí. Právě tenhle trend propukl naplno s úspěchem Instagramu.
Zajímavé jsou však motivace šéfkuchařů, mezi kterými je i jeden z restaurace ověnčené třemi michellinskými hvězdičkami. Samozřejmě, hlavně jim vadí to, že focení jídla a blesk fotoaparátu otravují ostatní hosty. Kromě toho však šéfkuchaři přiznávají i fakt, že kvůli focení jídlo lidem vystydne nebo prostě to, že ne vždycky na fotce vypadá dobře.
Sdílení fotek na internetu tak prý poškozuje práci kuchařů, může jim dělat špatnou reklamu a někteří se dokonce obávají úniků svého know-how. Díky fotce na internetu je pak může kdokoliv na světě napodobit! Restaurace se tak focení snaží zabránit, některé již na jídelní lístek umístily značku se zákazem focení.
Nicméně najdou se i kuchaři, kteří jsou za focení a sdílení jídel na internetu rádi a berou to jako bezplatnou reklamu. Například pražská Jiná krajina odmění mrkvovým koláčem každého zákazníka, který nahraje na Foursquare fotku svého oblíbeného jídla.