Virtuální realita může i smrdět, případně si jí vezmete do bazénu!

Virtuální realita může i smrdět, případně si jí vezmete do bazénu!

23. 3. 2015

minulém textu jsme psali o brýlích HTC Re Vive, které zabodovaly na MWC v Barceloně. Každopádně, ani konkurence nespí. Samsung na MWC představil vylepšené Gear VR. Ty jako svůj základ (pro snímání pohybu a displeje) používají mobilní telefony od Samsungu. Brýle nyní podporují i telefony Samsung Galaxy S6 a S6 Edge. Obě zařízení disponují parádním displejem a vysokým výkonem, který virtuální realitu utáhne bez problémů. Problémem je, že je Gear VR stále spíš hračka pro ty bohatší, kteří si mohou dovolit koupit mobilní telefon za dvacet tisíc a další peníze dají za speciální brýle (ačkoliv, ve světě se telefony i brýle prodávají ve speciálních akcích dohromady).


Virtuální realitě a Google Cardboard jsme se věnovali v 19. Applikacích II.

A nelení ani samotný Google, jehož přístup nám přišel nejsympatičtější. Místo vyvíjení speciálních brýlí, které vyjdou na tisíce korun (v případě HTC Re Vive máme obavy, že cena bude ještě vyšší), přišel s řešením doslova za pár korun a kartónovými brýlemi Google Cardboard, které si prostě postavíte sami doma. A pokud nejste zruční, budete si moci koupit brýle View-Master, které Google vyvíjí společně s hračkářskou společností Mattel. Funkce bude stejná jako u Cardboard, ale za svých 30 dolarů dostanete brýle z plastu a také se speciálními kotouči, které poslouží pro vylepšenou realitu - právě díky kotouči se třeba na vašem stole objeví drobný virtuální model San Franciska.


Mikoláš testuje podvodní virtuální helmu Nautilus. Bohužel, zapomněl si plavky.

A nejsou to jenom velcí hráči, kteří chtějí z virtuálního dortu svůj kus. Aby však v rámci silnější konkurence vynikli i malé společnosti, nabízejí trochu obskurnější vychytávky. Tak například maska FeelReal vám bude při sledování filmů nebo virtuálních procházkách pouštět pod nos ještě různé pachy. NautilusVR zase chce, abyste si mohli vzít virtuální realitu do bazénu. Do speciální masky tak strčíte svůj telefon, ale navíc tam máte i šnorchl, takže si klidně můžete plavat s hlavou pod hladinou. Právě Nautilus jsme si vyzkoušeli i na vlastní oči a autoři projektu spustili kampaň na crowdfundingovém serveru Kickstarter - jedny brýle tam vyjdou na 99 dolarů.


Brýle FeelReal na vás budou pouštět vodu, teplý vzduch nebo vůně.

Stojíme tedy na začátku nové éry, kdy se virtuální realita stává skutečností a za pár let bude nedílnou součástí našich životů. S virtuální realitou si hraje i Microsoft, který před několika týdny představil svoje řešení HoloLens (v tomto případě jde spíš o vylepšenou realitu, jelikož brýle do skutečného prostoru umisťují trojrozměrné objekty a virtuální ovládací prvky) a již nyní také společnosti jako Facebook řeší, jak by se jejich služby ve virtuálním prostoru ovládaly.

Čtěte také

Fitbit Ace je chytrý náramek, který motivuje děti k pohybu

Fitbit Ace je chytrý náramek, který motivuje děti k pohybu

Vychytávka 14. 3. 2018

Kromě hodinek Versa představil Fitbit také nový chytrý náramek s názvem Ace. Vypadá jako Alta, akorát je o něco menší, barevnější...

Fitbit Versa jsou stylové chytré hodinky za příznivou cenu

Fitbit Versa jsou stylové chytré hodinky za příznivou cenu

IoT Vychytávka 13. 3. 2018

Konkurence Apple Watch? To by se dalo prohlásit o hodinkách Fitbit Ionic, ale nové Fitbit Versa cílí spíše na méně náročné zákazníky....

Chci posílat výběr
nejlepších článků na e-mail