Zkusili jsme chytré lyžařské brýle za 18 tisíc. Stály za to?

Zkusili jsme chytré lyžařské brýle za 18 tisíc. Stály za to?

24. 1. 2015

Brýle Oakley Airwave přesně spadají do oné kategorie „když už nevíte co s prachama“. Vyjdou vás bezmála 18 tisíc korun, za což klidně vyrazíte na dvoutýdenní lyžovačku, ale tenhle kousek evidentně  nemíří na lidi, kteří by se museli podobnými počty zabývat. V čem tedy tkví jejich kouzlo? Mají v sobě zabudovanou jednotku Snow2 od Recon Instruments (jednotku lze koupit samostatně za nějakých 10 tisíc a nainstalovat i do jiných brýlí), která z Oakley Airwave dělá v podstatě Google Glass pro lyžaře a snowboarďáky. Jen je předtím nesmíte zapomenout píchnout do nabíječky.Brýle jsme otestovali v rámci posledních Applikací.

Airwave v sobě mají GPS, Wi-Fi a bluetooth, takže na displeji v reálném čase vidíte svou nadmořskou výšku nebo rychlost. Brýle se dají použít také jako kompas a pokud je spárujete s telefonem, můžete si přes náramkové ovládání pouštět hudbu do sluchátek nebo skrze předpřipravené zprávy odpovídat na SMSky vašich známých („I’m on a mtn, ttyl!“). Milé je, že informace se nepromítají na sklo jako v nových autech, ale jsou schované na malém displeji vpravo dole, který při jízdě nikterak nepřkáží.

Úvodní instalace a párování s telefonem je trochu krkolomné, ale pak už vše frčí a ze všeho nejvíce nás bavila prostá funkce tachometru – člověk si uvědomí, že silácké řeči o stokilometrové rychlosti při sjezdu jsou zpravidla vážně jen silácké řeči. Brýle jsme testovali ve Špindlerově Mlýně, ale ani nejvyhlášenější rezort České republiky není oficiálně podporován, nemá mapové podklady s barevnými označeními sjezdovek a zařízení tak pracuje jen s generickými mapami od Googlu. Je to škoda, ale opět se dostáváme k tomu, že kdo si tyto brýle může dovolit, pravděpodobně se nebude zahazovat s českými kopečky a vyrazí na pořádné pisty do zahraničí. Podporovaných středisek jsou jich stovky.


Z okolních obrázků je nad slunce jasné, že Airwave představují krásný kus zimní výbavy, kterým na sněhu bezesporu zaujmete, ale byli jsme překvapeni neomluvitelným vystřelováním pásku při nasazování a také nás zarazily rozměry. Brýle jsou obří a relativně těžké. Z menších helem vysloveně vystupují, jejich masivní rámečky omezují periferní vidění a takřka znemožňují pohodlnou jízdu ve vejci. Přitom vnitřní molitan, který přiléhá na obličej, je už zase relativně malý a lidem s větším obličejem tyto brýle sednou hůře než široké závodní brýle, které pořídíte už od dvou tisíc. Pokud vás tedy Oakley Airwave zaujaly, určitě si je radši předem vyzkoušejte, kupříkladu v rakouském Schladmingu je půjčují za nějakých 20 éček a za tu srandu s tachometrem to stojí.

Čtěte také

Ve hře Crypto Rider se vozíte po grafech vývoje cen kryptoměn

Ve hře Crypto Rider se vozíte po grafech vývoje cen kryptoměn

Hra Včera

Nejprve pomalé stoupání z nuly až na dvacet tisíc a pak rychlý sešup na sedm. Graf vývoje ceny Bitcoinu připomíná horskou dráhu a ve...

Eminem uspořádal velkolepý AR koncert. Podívejte se!

Eminem uspořádal velkolepý AR koncert. Podívejte se!

Aplikace Včera

Kdysi se na koncertech rozsvěcovaly zapalovače, dnes z obecenstva svítí displeje a blesky mobilních telefonů. Mnozí muzikanti to vidí...

Chci posílat výběr
nejlepších článků na e-mail