​Teleskop ovládaný mobilem? Stačí jenom kliknout na displej!

​Teleskop ovládaný mobilem? Stačí jenom kliknout na displej!

15. 12. 2014

Je zima, sluníčka je málo, tma je už v šest hodin večer. Nesmíte to ale vidět tak černě, jsou to ideální podmínky na sledování noční oblohy, ne? A teď nemyslíme na mobilní aplikace, které vám řeknou, jaké souhvězdí či planetu zrovna na nebi vidíte. Chceme mluvit o teleskopech, regulérních zařízeních na pozorování měsíce, planet či vzdálených galaxií. I v tomhle ohledu technologie postoupila a k teleskopům je možné si zakoupit speciální zařízení, díky kterému je budete moci ovládat mobilem či tabletem!

Podívejte se na 31. Applikace, kde jsme se věnovali pozorování oblohy mobilem!

Máme zkušenost s teleskopem, který disponoval vlastním ovladačem. Prostě jste do něj namačkali svojí polohu, polohu planety na noční obloze a teleskop se sám nastavil. Ačkoliv to zní jednoduše, nikdy jsme se nedokopali k přečtení manuálu. To znamená, že jsme se nikdy nenaučili teleskop pořádně ovládat, takže jsme s ním trefili objekty ručně (měsíc se nedá minout) nebo sloužil jako pěkný doplněk do bytu.


Celestron SkyQ se zapjí do příslušné zdířky na teleskopu a můžete jej ovládat pomocí mobilní aplikace.

K dispozici je však zařízení SkyQ, které do vybraných tipů teleskopů připojíte a pak telefon ovládáte přes WiFi. K tomu můžete použít počítač se speciálním softwarem, nebo klidně mobilní zařízení s příslušenou aplikací. Díky té je ovládání teleskopu naprosto triviální záležitostí. Na displeji vidíte noční oblohu s dostupnými planetami a hvězdami. A stačí jenom ťuknout na displej, aby se teleskop automaticky nastavil. Můžeme tak doporučit například aplikaci Celestron Skyportal. Ta je k dispozici zdarma pro Android i iOS a spolupracuje se SkyQ a teleskopy výrobce Celestron.

Nicméně, není to řešení pro každého. SkyQ se pohybuje kolem 4 tisíc korun, samotný teleskop se točí zase kolem 10 tisíc. Pokud ale třeba již teleskop od Celestronu máte, bude SkyQ výtaným zlepšovákem. Nebo pěkným vánočním dárkem.

Aplikaci Skyportal stahujte zde!

Čtěte také

Harry Potter se dočkal nové mobilní hry. Bohužel…

Harry Potter se dočkal nové mobilní hry. Bohužel…

Hra Před 11 hodinami

Harry Potter: Hogwarts Myster – první ze dvou oficiálních mobilních her naplánovaných na tento rok právě vyšla. Trailery nás...

Google vyměnil emoji revolveru za stříkací pistolku

Google vyměnil emoji revolveru za stříkací pistolku

Různé Před 11 hodinami

Když Apple vyměnil na svých zařízeních emoji pistole za zelenou stříkací pistolku, vysloužil si od mnoha lidí posměch anebo rovnou...

Chci posílat výběr
nejlepších článků na e-mail