Mastná pokuta pro Grindr! Seznamka měla prodávat data uživatelů

Mastná pokuta pro Grindr! Seznamka měla prodávat data uživatelů

Aplikace 26. 1. 2021

Norský úřad pro ochranu spotřebitelů udělil provozovatelům seznamky Grindr pokutu ve výši 100 milionů norských korun (251 milionů Kč) za neoprávněné sdílení dat uživatelů aplikace. Grindr údajně poskytoval citlivá data společnostem zabývajícími se prodejem reklamy, mimo jiné i firmě MoPub, která patří Twitteru.

Konkrétně se mělo jednat o přesné lokace uživatelů, kódy sloužící pro sledování jejich pohybu na internetu a údaje o zařízení, na kterém mají Grindr nainstalovaný. Ztotožnění člověka jako uživatele Grindru znamená také nepřímé odhalení jeho sexuální orientace. Grindr se totiž zaměřuje na seznamování gayů, trans a bisexuálů. Všechna tato data sdílela aplikace bez souhlasu uživatelů. Společnost provozující seznamku se může do 15.2. proti rozhodnutí odvolat.

Zdaleka nejde o první kauzu Grindru. Před dvěma lety vyšlo na povrch, že seznamka sdílela citlivá data se společnostmi, které se měly postarat o optimalizaci aplikace. Mezi daty byl například i seznam uživatelů s HIV. V říjnu tohoto roku se pro změnu v aplikaci objevila bezpečnostní chyba, která zjednodušila krádeže účtů – k odcizení stačilo pouze znát e-mail uživatele.

Čtěte také

Aplikace Najít vás upozorní, že jste sledováni

Aplikace Najít vás upozorní, že jste sledováni

Aplikace 5. 3. 2021

Aplikace Najít od Applu slouží nejen k lokalizaci ztraceného mobilu nebo sluchátek, ale můžete ji využít také ke sdílení vlastní...

Samsung a Mastercard vyvíjejí platební kartu se čtečkou otisků

Samsung a Mastercard vyvíjejí platební kartu se čtečkou otisků

Různé 5. 3. 2021

Platební karta se zabudovanou čtečkou otisků prstů není žádnou novinkou, Mastercard jednu takovou představil už v roce 2017 (na fotce)....

Chci posílat výběr
nejlepších článků na e-mail