Evropská unie má spadeno na předinstalované aplikace

Evropská unie má spadeno na předinstalované aplikace

Různé 1. 10. 2020

Akt o digitálních službách – tak zní název balíčku předpisů pro regulaci digitálního trhu. Zákony řeší bezpečnost na internetu, odpovědnost za obsah vytvářený uživateli, online podnikání a mnoho dalšího.

Podle listu Financial Times se balíček zákonů dotkne i tématu aplikací předinstalovaných do mobilu, ať už výrobcem či operátorem. Evropská komise chce tyto společnosti donutit, aby umožnily odinstalaci těchto aplikací, což aktuálně není vždy možné. Netýká se to jen mobilů, ale i počítačů. Jako příklad můžeme uvést Candy Crush v nabídce Windows.

Zákon myslí i na situace, kdy autor operačního systému nutí výrobce mobilů, aby do telefonu nainstalovali jeho aplikace. Z této praktiky byl v minulosti obviněn Google.

Další pasáže se týkají využívání dat o zákaznících pro jiné účely než cílení reklamy a definují, jak mohou provozovatelé velkých platforem (například App Store, Google Play, ale také Amazon Marketplace), nakládat s daty o firem, jež jejich platformy využívají.

Zatím jde jen o návrh zákona, který se ještě může v lecčems změnit. Své připomínky proti některým bodům již vyjádřil například Google.
 

Čtěte také

Někdejší konkurent aplikace Foursquare hlásí návrat

Někdejší konkurent aplikace Foursquare hlásí návrat

Aplikace Včera

Pamatujete si na aplikaci Gowalla? V období zhruba před 10 lety byla považována za vážného konkurenta tehdy populární apky Foursquare....

Skapp je hra pro PlayStation 4, co se ovládá mobilem

Skapp je hra pro PlayStation 4, co se ovládá mobilem

Hra Včera

To bude rozmlácených mobilů – první myšlenka, co nás napadla po zhlédnutí traileru ke hře Skapp. Je sice určena pro konzoli...

Chci posílat výběr
nejlepších článků na e-mail