Šéf Epic Games si postěžoval na monopol Applu a Googlu

Šéf Epic Games si postěžoval na monopol Applu a Googlu

Různé 28. 7. 2020

Šéf Epic Games, Tim Sweeney, vystoupil v americké televizi CNBC, kde se měl vyjádřit ke stavu herního průmyslu. Došlo samozřejmě i na téma kritiky společností Apple a Google. Podle Sweeneyho si Apple vybudoval absolutní monopol na distribuci a monetizaci softwaru. Konkrétně vadí vysoký, 30% podíl, který si Apple strhne z každé transakce a také to, že Apple nedovoluje existenci dalších e-shopů, jako je například Epic Game Storre, na své platformě.

Google na tom není o moc lépe. Na Android sice lze instalovat aplikace z externích zdrojů, ale kvůli obstrukcím Googlu je proces tak složitý, že staví vývojáře do znevýhodněné pozice. Společnost Epic Games se snažila obejít Google Play, když nabízela instalaci Fornite napřímo ze svých stránek, ale Google ji prý obvinil z toho, že hra obsahuje bezpečnostní chybu. Nakonec Epic ustoupil a začal nabízet stažení Fortnite přes Google Play.

Sweeney není sám, kdo má s ekosystémy Applu a Google problémy. Kriticky se vyjádřili také provozovatelé seznamky Tinder nebo hudební streamovací služby Spotify. Apple kontroloval studií trhu, podle jejíchž výsledků se pravidla App Store nijak výrazně neliší od jiných prodejních platforem. Studie mimo jiné přirovnává 30% podíl ze zisku k marži v obchodech, která se v mnoha případech pohybuje ještě na vyšší úrovni. Distribuce přes App Store je přitom mnohem méně nákladná než prodej přes kamenné obchody.

Čtěte také

Služba Hudba Google Play definitivně skončila. Nahradí ji YouTube Music

Služba Hudba Google Play definitivně skončila. Nahradí ji YouTube Music

Aplikace Před 2 hodinami

Proces vypínání streamovací služby Hudba Google Play (alias Google Play Music) byl završen. Po odstranění mobilních aplikací vypnul Google i...

Mobilní MudRunner můžete nově řídit i za pomoci gamepadu

Mobilní MudRunner můžete nově řídit i za pomoci gamepadu

Hra Před 3 hodinami

MudRunner je offroadový simulátor, což znamená, že jen se šipkami si při řízení nevystačíte. Mobilní verze je v důsledku toho...

Chci posílat výběr
nejlepších článků na e-mail