Apple vydal „koronavirovou“ aktualizaci systémů iOS a iPadOS

Apple vydal „koronavirovou“ aktualizaci systémů iOS a iPadOS

Různé 21. 5. 2020

Apple právě vypustil do světa novou verzi iOS (a iPadOS) s označením 13.5, která je do jisté míry reakcí na epidemii koronaviru. Kromě klasických oprav a drobných vylepšení totiž přináší nové API pro vývojáře aplikací, které monitorují šíření nákazy.

Systém vyvinutý ve spolupráci s Googlem (je k dispozici i vývojářům aplikací pro Android) funguje na podobném principu jako česká aplikace eRouška. Telefony lidí mezi sebou komunikují přes Bluetooth a pokud se u někoho projeví nákaza, může přes systém varovat všechny lidi, s nimiž se setkal. Systém je anonymizovaný. Identifikátory se generují náhodně a to každých 10 až 20 minut.

Je to vítaná novinka, protože v rámci iOS bylo dosud podobné sledování dost komplikované. Systém má totiž snahu omezovat aplikace běžící na pozadí. Jakmile existující aplikace přejdou na nové API, problémy s vypínáním odpadnou.

Kromě API přináší nová verze iOS také změny v odemykání telefonu. Pokud má uživatel nasazenou roušku, telefon deaktivuje FaceID a nabídne přihlášení prostřednictvím PIN kódu.

GALERIE

Čtěte také

Team 17 dočasně zlevňuje své hry. Worms pořídíte za 30 Kč

Team 17 dočasně zlevňuje své hry. Worms pořídíte za 30 Kč

Hra Včera

Společnost Team 17, která stojí za populární sérií Worms, spustila slevovou akci. Fanoušci militantních žížal ušetří na každé hře 70...

Google Sodar vám pomůže dodržovat bezpečný odstup

Google Sodar vám pomůže dodržovat bezpečný odstup

Aplikace 28. 5. 2020

Technologie rozšířené reality funguje i na webu. Dokladem je třeba nástroj Google Sodar, který vyměřuje vzdálenost pro doporučený odstup...

Chci posílat výběr
nejlepších článků na e-mail