Majitel prohlížeče Opera obviněn z lichvy a vydírání. Využívá k tomu prý i kontakty z mobilu

Majitel prohlížeče Opera obviněn z lichvy a vydírání. Využívá k tomu prý i kontakty z mobilu

Aplikace 22. 1. 2020

Na společnost, která provozuje internetový prohlížeč Opera, se sneslo vážné obvinění. Podotýkáme, že majitelem prohlížeče a mobilních aplikací je od roku 2017 čínská investiční skupina.

Podle analytiků z Hindenburg Research společnost provozuje několik aplikací pro poskytování půjček, které nejsou v souladu s pravidly na Google Play a už vůbec ne s dobrou morálkou. Jedná se o aplikace OKash, Opesa, CashBean a OPay pro poskytování půjček v několika afrických zemích a v Indii. Poskytování půjček obecně není v rozporu s pravidly Google Play, který je nabízí ke stažení. Problém je doba, během které je nutné tuto půjčku splatit a uvádění úrok.

Jmenované aplikace údajně nabízejí krátkodobé osobní půjčky, které je potřeba splatit během 15 až 29 dní. Google přitom udává minimální dobu splatnosti 60 dní. Nesedí ani údaje o úroku (přesněji RPSN). Ačkoliv se v popisu píše o RPSN 33 % (a méně), ve skutečnosti je roční procentní sazba nákladů až 438 %. V případě byť jen jednodenního prodlení se může RPSN vyšplhat až na 876 %.

Naprosto šokující je způsob, jakým společnost platby údajně vymáhá. Aplikace mají přístupy ke kontaktům uloženým v telefonu a podle recenzí uživatelů na Google Play provozovatel neváhá tyto kontakty obtěžovat SMS a hovory, kde vyhrožuje žalobou.  

A jaká je reakce společnosti, která aplikace provozuje? Podle stručného vyjádření na stránkách Opera.com obsahují obvinění spoustu nepravd a nepodložených tvrzení s cílem poškodit společnost.  

Čtěte také

Microsoft spojil Word, Excel a Powerpoint do jedné apky

Microsoft spojil Word, Excel a Powerpoint do jedné apky

Aplikace Před 22 hodinami

Je tomu skoro rok, co Microsoft prozradil na svém blogu záměr spojit nejpoužívanější kancelářské apky do jedné. Aplikace Office, která...

Rovio odhaluje novou hru s Angry Birds. Půjde o tenis

Rovio odhaluje novou hru s Angry Birds. Půjde o tenis

Hra 17. 2. 2020

Na App Store se bez jakéhokoliv upozornění objevila nová Angry Birds hra. Jedná se o arkádový tenis a důvod, proč vydání neprovází...

Chci posílat výběr
nejlepších článků na e-mail