Další aplikace z Google Play vysávala peníze z účtů českých uživatelů

Další aplikace z Google Play vysávala peníze z účtů českých uživatelů

Aplikace 24. 1. 2019

Výrobce antiviru Eset vydal na svých stránkách varování před další mobilní aplikací z Google Play. Jmenuje se Blockers call 2019 a měla sloužit k blokování nevyžádaných hovorů, místo toho šlo ale o trojského koně, který se snažil získat přístup do internetového bankovnictvím uživatele. Zabezpečení pomocí ověřovací SMS ji nezadrželo, jelikož měla přístup i k textovkám.

Podobně jako u kauzy s QRecoderem, i tato apka byla původně naprosto bezproblémová a sloužila účelu, který udávala v popisu. Teprve později aplikace dostala příkaz ze serveru útočníka a začala hledat, jak z uživatele vytáhnout peníze. Aplikace byla zaměřena výhradně na české uživatele. Stáhlo si ji přes 10 tisíc uživatelů.

„V první fázi škodlivý kód zjišťuje, zda jsou v telefonu aplikace, které mohou být pro útočníky zpeněžitelné a nemusí se jednat pouze o bankovní aplikace. Následně je do telefonu stažen modul, který vytvoří neviditelnou vrstvu nad cílovou aplikací, například internetovým bankovnictvím, a snímá přihlašovací údaje uživatele. Útočníci dále mají přístup do SMS zpráv, které jsou nejčastějším druhým ověřovacím faktorem při převodech peněz. Útočníkům tedy nic nebrání, aby si vzdáleně posílali peníze z účtu napadeného uživatele na cizí bankovní účty bez jeho vědomí,“ popisuje chování aplikace Eset.

A jaká je obrana proti takovýmto aplikacím? Tady pomůže opravdu jenom antivir schopný rozeznat škodlivý kód.

Čtěte také

PUBG, Clash Royale a další hry s výhodnými nabídkami! Google Play rozjel slevy na mobilní hry

PUBG, Clash Royale a další hry s výhodnými nabídkami! Google Play rozjel slevy na mobilní hry

Hra Před 21 hodinami

I Velikonoce mohou být příležitostí ke slevám v obchodech. V Obchodě Play aktuálně najdete hned dvě slevové sekce. V první jsou hry...

Samsung poslal skládací mobily novinářům. Některé už nefungují

Samsung poslal skládací mobily novinářům. Některé už nefungují

Vychytávka Před 21 hodinami

Recenzí novátorského mobilu Samsung Galaxy Fold už je plný internet. Díky tomu například víme, že rýha na displeji skutečně je vidět, i...

Chci posílat výběr
nejlepších článků na e-mail