Další aplikace z Google Play vysávala peníze z účtů českých uživatelů

Další aplikace z Google Play vysávala peníze z účtů českých uživatelů

Aplikace 24. 1. 2019

Výrobce antiviru Eset vydal na svých stránkách varování před další mobilní aplikací z Google Play. Jmenuje se Blockers call 2019 a měla sloužit k blokování nevyžádaných hovorů, místo toho šlo ale o trojského koně, který se snažil získat přístup do internetového bankovnictvím uživatele. Zabezpečení pomocí ověřovací SMS ji nezadrželo, jelikož měla přístup i k textovkám.

Podobně jako u kauzy s QRecoderem, i tato apka byla původně naprosto bezproblémová a sloužila účelu, který udávala v popisu. Teprve později aplikace dostala příkaz ze serveru útočníka a začala hledat, jak z uživatele vytáhnout peníze. Aplikace byla zaměřena výhradně na české uživatele. Stáhlo si ji přes 10 tisíc uživatelů.

„V první fázi škodlivý kód zjišťuje, zda jsou v telefonu aplikace, které mohou být pro útočníky zpeněžitelné a nemusí se jednat pouze o bankovní aplikace. Následně je do telefonu stažen modul, který vytvoří neviditelnou vrstvu nad cílovou aplikací, například internetovým bankovnictvím, a snímá přihlašovací údaje uživatele. Útočníci dále mají přístup do SMS zpráv, které jsou nejčastějším druhým ověřovacím faktorem při převodech peněz. Útočníkům tedy nic nebrání, aby si vzdáleně posílali peníze z účtu napadeného uživatele na cizí bankovní účty bez jeho vědomí,“ popisuje chování aplikace Eset.

A jaká je obrana proti takovýmto aplikacím? Tady pomůže opravdu jenom antivir schopný rozeznat škodlivý kód.

Čtěte také

Jak budete vypadat za 60 let? FaceApp je opět v kurzu

Jak budete vypadat za 60 let? FaceApp je opět v kurzu

Aplikace Včera

Všimli jste si? Spousta lidí (na internetu) najednou zestárla o desítky let. Může za to stará známá aplikace FaceApp. Sice už je na AppStore...

Pokémon GO upravuje souboje mez trenéry a systém hodnocení pokémonů

Pokémon GO upravuje souboje mez trenéry a systém hodnocení pokémonů

Hra Včera

Pokud stále hrajete Pokémon GO, očekávejte zásadní aktualizaci, která změní systém souboje mezi trenéry a také vyjádření hodnoty...

Chci posílat výběr
nejlepších článků na e-mail