Další aplikace z Google Play vysávala peníze z účtů českých uživatelů

Další aplikace z Google Play vysávala peníze z účtů českých uživatelů

Aplikace 24. 1. 2019

Výrobce antiviru Eset vydal na svých stránkách varování před další mobilní aplikací z Google Play. Jmenuje se Blockers call 2019 a měla sloužit k blokování nevyžádaných hovorů, místo toho šlo ale o trojského koně, který se snažil získat přístup do internetového bankovnictvím uživatele. Zabezpečení pomocí ověřovací SMS ji nezadrželo, jelikož měla přístup i k textovkám.

Podobně jako u kauzy s QRecoderem, i tato apka byla původně naprosto bezproblémová a sloužila účelu, který udávala v popisu. Teprve později aplikace dostala příkaz ze serveru útočníka a začala hledat, jak z uživatele vytáhnout peníze. Aplikace byla zaměřena výhradně na české uživatele. Stáhlo si ji přes 10 tisíc uživatelů.

„V první fázi škodlivý kód zjišťuje, zda jsou v telefonu aplikace, které mohou být pro útočníky zpeněžitelné a nemusí se jednat pouze o bankovní aplikace. Následně je do telefonu stažen modul, který vytvoří neviditelnou vrstvu nad cílovou aplikací, například internetovým bankovnictvím, a snímá přihlašovací údaje uživatele. Útočníci dále mají přístup do SMS zpráv, které jsou nejčastějším druhým ověřovacím faktorem při převodech peněz. Útočníkům tedy nic nebrání, aby si vzdáleně posílali peníze z účtu napadeného uživatele na cizí bankovní účty bez jeho vědomí,“ popisuje chování aplikace Eset.

A jaká je obrana proti takovýmto aplikacím? Tady pomůže opravdu jenom antivir schopný rozeznat škodlivý kód.

Čtěte také

Takhle by mohl vypadat novodobý RAZR

Takhle by mohl vypadat novodobý RAZR

Vychytávka 11. 2. 2019

Lenovo pracuje na novodobé verzi legendárního véčka RAZR. To se už nějakou dobu ví. Ví se také, že má jít o prémiový telefon...

Instagram začne zobrazovat videa z aplikace IGTV

Instagram začne zobrazovat videa z aplikace IGTV

Aplikace 11. 2. 2019

Aplikace IGTV je koncipovaná jako platforma pro dlouhá videa orientovaná na výšku. Zkrátka, co se nevejde (kvůli limitům) na Instagram, to...

Chci posílat výběr
nejlepších článků na e-mail