Čárový kód je tady 40 let. Dneska jej přečte i mobil

Čárový kód je tady 40 let. Dneska jej přečte i mobil

29. 6. 2014

Tenhle týden slavil čárový kód čtyřicáté narozeniny – přesně 26. června. Poprvé byl totiž použit v městečku Troy ve státě Ohio a byl umístěn na balíčku žvýkaček Wrigley’s. Ten nyní najdete v jedné z budov Smithsonian Institute v Americe. U nás byl první čárový kód sejmut až o dvacet let později – v roce 1985 v Domu elegance. Tou dobou to bylo jediné místo, kde se tenhle výstřelek moderní techniky dal použít. Z dnešního pohledu, kdy dokáže čárový kód přečíst každý mobilní telefon, to vypadá až úsměvně. Samotný patent na čárový kód byl přitom zapsán už v roce 1952!

A jaké aplikace s čárovým kódem pracují a k čemu ho používají? Pokud odhlédneme od nákupních služeb jako je například TESCO: Potraviny online, s níž si můžete oscanovat potraviny v ledničce a jednoduše tak vytvořit nákupní seznam, jde hlavně o naše zdraví. Pokud máte v mobilu aplikaci Nutriatlas, stačí sejmout čárový kód nějaké potraviny a okamžitě o ní zjistíte všechny podrobnosti. A to i včetně škodlivých látek. A pokud nějaká potravina chybí, můžete jí sami přidat, ačkoliv vyplnit dobře celý formulář, to chvíli zabere.
 
Na podobném principu fungují i Éčka v potravinách – aplikace vede databázi éček, která mohou být dobrým sluhou, ale i velmi zlým pánem. Éčka se starají jak o výdrž potravin, tak jejich barvu či chuť. Určitě se tedy vyplatí zjistit si, který z emulgátorů obsahuje zrovna potravina, kterou držíte v ruce. A v tomhle případě není nic jednoduššího, než sejmout čárový kód. Aplikace také rozliší, jestli jsou dané látky vhodné pro vegetariány nebo alergiky. Zároveň také obsahuje stupnici nebezpečnosti daného éčka.

Čtěte také

Rozlučte se Wunderlistem, nahradí ho apka Microsoft To-Do

Rozlučte se Wunderlistem, nahradí ho apka Microsoft To-Do

Aplikace 10. 12. 2019

Na YouTube kanálu populárního úkolovníku Wunderlist se po čtyřech letech objevilo nové video. Je skryté a má vypnuté komentáře, což už...

Google oprášil svou vánoční apku. Obsahuje hry i kurzy programování pro děti

Google oprášil svou vánoční apku. Obsahuje hry i kurzy programování pro děti

Aplikace 10. 12. 2019

Google Santa Tracker je zpátky! Aplikace, která původně sloužila ke „stopování“ Santa Clause, se postupně rozšířila o minihry,...

Chci posílat výběr
nejlepších článků na e-mail