Jak vyšetřit volné místo v mobilu?

Jak vyšetřit volné místo v mobilu?

Pro začátečníky 6. 7. 2017

Bojujete s nedostatkem volného místa v mobilu? Máme pro vás pár tipů, jak získat cenné megabajty zpět!

1. Přesuňte aplikace na paměťovou kartu (Android)
Počínaje verzí Marshmallow umožňuje Android využití SD karty coby interní paměti. Bohužel, někteří výrobci telefonů tuto možnost skryli. Jestli tuto funkci váš mobil podporuje, zjistíte v Nastavení. Pokračujte do Úložiště a tady tapněte na vaši paměťovou kartu. V nastavení karty (ikona se třemi tečkami v rohu) by měla být možnost zformátovat jako interní úložiště. Než na tlačítko tapnete, máme pro vás několik varování. Zaprvé: zformátováním se z karty všechno smaže. Nejprve tedy proveďte zálohu dat. Zadruhé: po zformátování nebudete moci používat kartu jinde než v mobilu, stane se součástí interního úložiště. A konečně zatřetí: zvolíte-li nějakou levnou, pomalou kartu, tak si tímto krokem spíše uškodíte. Volte aspoň Class 10.

2. Aktualizujte operační systém (iPhone / Android / Windows Phone)
Pravidelná aktualizace Androidu, iOS, respektive Windows má mnoho benefitů. Zvýšení bezpečnosti, nové funkce a jak ukázala poslední verze iOS, může rovněž přispět ke zvýšení volného místa. Update 10.3 představil nový, úspornější systém správy souborů, který hned po instalaci vyšetřil až pár stovek megabajtů k dobru. Na iPhonu je každý megabajt dobrý!

3. Odstraňte mezipaměť (Android)
Takzvaná cache slouží aplikacím k rychlejšímu načítání. Časem ale může nabobtnat do obrovských rozměrů, navíc v ní občas zůstává „nepořádek“ po odinstalovaných aplikacíc. Mezipaměť můžete smazat buď individuálně, tedy pro konkrétní aplikace, nebo hromadně. Obě možnosti najdete v Nastavení: první ve Správci souborů v profilu každé aplikace, druhou v Úložišti pod možností Data uložená v mezipaměti.

4. Vypněte Live fotky (iPhone)
Live Photos připomínají pohyblivé obrázky z Harryho Pottera. Není za nimi ale žádná magie nýbrž propojení fotky a krátkého videa, které iPhone automaticky zachycuje. Takto oživené fotky jsou zabírají dvakrát více místa. Funkce Live Photos se dá vypnout přímo ve fotografické aplikaci, avšak při další spuštění se znovu automaticky zapne. Pokud ji chcete vypnout napořád, musíte do Nastavení. V sekci Fotky a fotoaparát klikněte na možnost Zachovat nastavení a zde můžete Live fotky vypnout nastálo. Pár megabajtů se dá ušetřit také vypnutím ukládání normálně exponovaných snímků při fotografování s aktivním HDR. Nastavení HDR hledejte rovněž v sekci Fotky a fotoaparát.

Čtěte také

Herní mobil Nubia Red Magic je chlazený vzduchem

Herní mobil Nubia Red Magic je chlazený vzduchem

Vychytávka Včera

Po Razeru a Xiaomi představila svůj herní telefon také čínská Nubia. Pro koho je určen poznáte na první pohled. Výstřední, agresivní...

God of War vyšel i na mobilu, ale nejedná se o hru

God of War vyšel i na mobilu, ale nejedná se o hru

Aplikace 18. 4. 2018

Za pár dní putuje do obchodů nejnovější díl série God of War a už teď je jasné, že to bude hit. Aspoň tedy recenzenti nešetří...

Chci posílat výběr
nejlepších článků na e-mail