Seká se vám mobil? Poradíme, jak jej zrychlit!

Seká se vám mobil? Poradíme, jak jej zrychlit!

Pro začátečníky 10. 7. 2017

Pomalé spouštění aplikací, záseky ve hrách nebo dokonce v editoru esemek. Zpomalený mobil se projevuje různými symptomy. My vám poradíme, jak je léčit!

1. Odstraňte bloatware (Android)
Bloatware je nadávkou pro nevyžádané aplikace. Po prvním zapnutí mobilu najdete na displeji spoustu ikon patřícím předinstalovaným aplikacím. Pod některými z nich se mohou skrývat praktické nástroje, některé možná ani nikdy nespustíte a třetí, nejhorší skupinou jsou aplikace, co vyloženě škodí. Automaticky se spouštějí, běží na pozadí a čerpají z výkonu i baterky. Bývají to různé antiviry, webové štíty a tak podobně. Otevřete Správce aplikací v Nastavení a zbavte se jich. U některých si ale budete muset vypomoci speciální aplikací. Například ES File Manager zvládá aplikace odinstalovat hromadně.

2. Vypněte widgety a živé tapety (Android)
Widgety jsou praktickou funkcí systému Android. Ovšem to neznamená, že byste si jimi měli vytapetovat celý displej. Bojujete-li s pomalou odezvou telefonu, snažte se widgety zredukovat na minimum. Totéž platí pro animované tapety a efektní zamykací obrazovky. Střídmý Android je rychlý Android.

3. Instalujte nenáročné aplikace (Android)
Zejména na starších mobilech oceníte existenci tzv. lite aplikací. Jsou to odlehčené verze známých apek. Mohou jim sice chybět některé funkce, zato jsou velice rychlé a fungují i na starších verzích systému. Hodí se hlavně u často používaných aplikací. Svou lite verzi má například Facebook i Messenger. Z prohlížečů doporučujeme vyzkoušet třeba UC Browser Lite.

4. Nepoužívejte aplikace na zrychlení mobilu (Android)
Různé boostery, ať už baterie nebo výkonu, nemají na běh telefonu žádný vliv. Akdyž už nějaký, tak většinou negativní. Automatické „task killery“ běží na pozadí a tím pádem samy zabírají nezanedbatelnou část paměti. Používáte aplikace pouze na občasné „vyčištění RAM“, můžete krátkodobé zlepšení sledovat. Počítejte ale s tím, že spouštění aplikace je výrazně pomalejší proces než její vyvolání z RAM. Rozumnější je zbavit se problematických aplikací.

5. Vypněte nepoužívané funkce (iPhone / Android / Windows Phone)
Proč nechávat spuštěný Bluetooth, když zrovna nepoužíváte bezdrátová sluchátka? To samé platí pro Wi-Fi a GPS. Všechny operační systémy mají zkratky umožňující tyto funkce rychle zapnout a vypnout, tak je využívejte! I to sebemenší odlehčení systému může pomoci.

6. Neinstalujte antivirus (Android)
Uvědomujeme si kontroverznost této rady, proto ji podpoříme prohlášením člověka odpovědného v Androidu za bezpečnost: „pro 99 % uživatelů Androidu nepřinášejí antiviry žádný užitek.“ Netvrdíme, že si nemůžete zavirovat mobil. Pokud však stahujete aplikace pouze z Obchodu Play a navštěvujete pouze normální stránky, šance, že si stáhnete virus, je mizivá. Některé anitiviry mají sice zajímavé sekundární vlastnosti, například kontrolu nastavení telefonu nebo ochranu proti zlodějům, daní je však nápor na operační paměť mobilu a baterku. Antiviry totiž většinou běží na pozadí. 

7. Nainstalujte si alternativní launcher (Android)
Launchery jsou speciálním druhem aplikací. Mají na svědomí vzhled plochy, ikon, ale také ovládání mobilu. Při volbě launcheru nehleďte na funkce, ale na rychlost, respektive na hardwarovou náročnost. Když si vyberete dobře, ulevíte operační paměti i baterii. Dobrou volbou je například Smart Launcher.

8. Vypněte animace (Android / iPhone)
Dlouhodobý uživatel chytrého telefonu si je možná ani neuvědomuje, ale jsou tu. Animace a efekty při spouštění aplikací, při přepínání mezi okny a dalších činnostech, co provádíme na mobilu každý den. Jsou velice krátké, ovšem u zpomaleného telefonu je každá časová úspora dobrá. V případě iPhonu deaktivujete efekty v Nastavení, konkrétně sekce Obecné a v ní Zpřístupnění. Zde zapněte funkci Omezit pohyb. Na Androidu je stejný proces kapánek náročnější. Nejprve musíte aktivovat vývojářský režim. Najdete jej v sekci Systém v rámci Nastavení. V závislosti na verzi Androidu tu tu bude sekce Pro vývojáře nebo Informace o telefonu. V Informacích uvidíte položku Číslo nastavení a teprve když na ni sedmkrát kliknete, otevřou se vývojářské funkce. Máte? Nyní byste měli v nastavení systému mít sekci Pro vývojáře, kde lze upravovat rychlost animací: měřítko animace okna, měřítko animace přeměny a měřítko délky animace. Když změníte hodnotu na 0,5, animace se zrychlí. Je to také možnost animace vypnout úplně. Vyzkoušejte, co vám vyhovuje více.

9. Resetujte mobil (iPhone / Android / Windows Phone)
Obnova továrního nastavení je sice krajní řešení, ale efektivní. Smažou se všechny aplikace, budou odstraněna veškerá vaše data, ale mobil poběží jako fungl nový. Reset se provádí v sekci Zálohování a obnovení v rámci Nastavení. Předtím, než se k resetu odhodláte, proveďte zálohy všechny svých důležitých dat. Kontakty, fotky, e-maily… Pomohou vám s tím cloudová řešení, například od Google. Několika se věnujeme v sekci o úložišti.

Čtěte také

Herní mobil Nubia Red Magic je chlazený vzduchem

Herní mobil Nubia Red Magic je chlazený vzduchem

Vychytávka Včera

Po Razeru a Xiaomi představila svůj herní telefon také čínská Nubia. Pro koho je určen poznáte na první pohled. Výstřední, agresivní...

God of War vyšel i na mobilu, ale nejedná se o hru

God of War vyšel i na mobilu, ale nejedná se o hru

Aplikace 18. 4. 2018

Za pár dní putuje do obchodů nejnovější díl série God of War a už teď je jasné, že to bude hit. Aspoň tedy recenzenti nešetří...

Chci posílat výběr
nejlepších článků na e-mail