Podvodní sluchátka na lícní kost Creative Outlier Free Pro a levnější Creative Outlier Free

Společnost Creative, kterou mnozí pamětníci znají především jako výrobce různých audio produktů k počítači, si pro nás připravila další velmi zajímavé produkty, a to sluchátka na lícní kosti. Od  klasických sluchátek se liší především tím, že se nedávají na uši nebo do uší, ale před uši. Zvuk tak obchází ušní bubínek a formou mechanických vibrací se přenáší přímo do vnitřního ucha. Výhodou jsou zřejmé. Zaprvé je možné bez problémů slyšet všechny okolní zvuky, takže se hodí třeba v dopravě. Další výhodou je výrazně menší zatížení samotného ucha. Snad každý ušní lékař vám potvrdí, že dlouhodobé nošení snad jakýchkoli sluchátek není pro uši nic dobrého. Zpět ale k našim sluchátkům. Ty jsou ve dvou verzích – Creative Outlier Free a Creative Outlier Free Pro. O rozdílech si povíme v další části tohoto textu.

Použití

Normálně bychom u recenze sluchátek začali informacemi o zvuku, ale tady jde přece jen o něco jiného. Creative Outlier Free i Pro jsou ideální třeba do kanceláře, kde chcete poslouchat, ale přitom nechcete nebo nemůžete být odtrženi od okolního dění. Velmi se hodí také na venkovní sportování – ať jde o běh nebo jízdu na čemkoliv. Pokud zatroubí nějaké auto nebo někdo zakřičí, vždy všechno uslyšíte. Spousty nových sluchátek mají ambientní režim, který pomocí mikrofonů umožňuje zesilovat okolní zvuk. To je fajn vychytávka, ale s bone conduction sluchátky je to jiná liga. Tady je ucho prostě pořád volné a uslyšíte i vzdálené zvuky. 

Creative Outlier Free Pro najdou využití také u plavání a netřeba mít ani telefon někde poblíž. Sluchátka jsou díky certifikaci IPX8 plně voděodolná a protože je v jejich těle 8GB úložiště, je možné nechat telefon ve skříňce a přitom poslouchat v bazénu při plavání. Jen pozor na slanou vodu, u té výrobce uvádí, že voděodolnost není zaručena. Odolnost proti vodě je třeba řešit také u mikrofonu. Ten je ochráněn ucpávkou, kterou před kontaktem s vodou musíte zastrčit. A tahle ucpávka je dost maličká a dá se snadno vyndat, takže na to je třeba dávat pozor. Jinak by sluchátka měla vydržet ponoření 40 minut ve hloubce 1,5 metru. Pár minut pod vodou se zvládnout dá, více jsme ale nedokázali otestovat, takže tady výrobci musíme slepě věřit.

Ve věci užití je třeba zmínit také Bluetooth 5.3, a kdo vývoj této technologie sleduje, už ví, že tato verze přináší nízké latence, stabilní připojení a také možnost připojení dvou zařízení najednou. Je tak možné sluchátka spojit třeba s telefonem a počítačem. Nebo pracovním a soukromým smartphonem. Zvuk se poté rychle a plynule přepíná v závislosti na tom, kde je naposledy spuštěno přehrávání zvuku. Zní to jako zbytečnost, ale pro spoustu lidí to je parádní funkce. 

Zvuk

Začneme upozorněním: Sluchátka na lícní kosti nelze srovnávat s těmi klasickými. Kdo má rád plný zvuk, ten se bude muset poohlédnout někde jinde. Hlavní výhoda sluchátek na lícní kost je v tom, že nejsou přímo na uchu, což ale znamená také omezení v přenosu zvukového pásma. Třeba basy nedosahují takového výkonu jako u klasických sluchátek, ale v rámci kategorie sluchátek „bone conduction” jsou dobré. Středy a výšky jsou velmi dobré a určitě nikoho neurazí. Zajímavé je, že když se usmějete nebo jinak změníte mimiku, drobně se změní i zvukový vjem. Není to nepříjemné nebo divné, jen to stojí za zmínku. Na těle obou verzí Creative Outlier Free najdeme také mikrofon, který poslouží pro případné vyřizování hovorů. Jeho kvalita je solidní i na častější telefonování. 

Ovládání

Většina nových bezdrátových sluchátek má jen malé kontaktní plošky, které reagují na dotek. Nevím jak je to u vás, ale nám se velmi často stane, že tlačítko na dotek nezareaguje. Naštěstí u obou verzí Creative Outlier Free jsou tlačítka fyzická. Dvě tlačítka slouží pro přidávání respektive ubírání hlasitosti, zbývající prostřední tlačítko nabízí více funkcí, jako je zapnutí a vypnutí nebo třeba párování pomocí Bluetooth.

Výdrž a nabíjení

Výrobce uvádí, že sluchátka na jedno nabití vydrží až 10 hodin. Nám vydržela přes 9,5 hodiny, pak už šťáva došla. Pro nabíjení slouží dodávaný kabel s magnetickým přichytáváním, které umožňuje přesné propojení. Kabel lze umístit bohužel jen z jedné strany, když jej otočíte, tak se nabíjení nespustí. Není to nic fatálního, jen drobná vada na kráse. Creative Outlier Free Pro navíc nabízí také 8GB úložiště, takže pomocí kabelu je možné nahrávat písničky přímo do sluchátek. Také je dobré zmínit, že už jen 10 minut nabíjení dodá dostatek energie pro další 2 hodiny poslechu.

Závěr

Ten, kdo má rád nejvyšší kvalitu přehrávané hudby a nesportuje, tato sluchátka moc neocení. Creative Outlier Free Pro jsou naopak nutností pro každého plavce, který rád poslouchá muziku. A cena pod 3000,- Kč je v této kategorii sluchátek velmi příjemná. Verzi bez označení „Pro” lze doporučit všem, kteří si rádi užívají venkovní sporty, kde je třeba být na pozoru. Díky certifikaci IPX5 jim nevadí ani trocha potu. S cenou pod 2000,- Kč je lze doporučit také každému, kdo by si rád vyzkoušel něco nového.