Chytrá kamerka Xiaomi Smart Camera C400 se sledováním osob

Existují chytré zásuvky, vypínače, světla, my jsme nedávno recenzovali chytrý LED pásek, ale nyní tu máme také první chytrou kamerku. A v čem že je lepší než její „hloupá” alternativa? O tom si řekneme v dnešním článku.

Chytré spotřebiče umějí vytvářet jeden fungující ekosystém, na který jsou navázané různé scény a akce. Nejčastěji to funguje tak, že nějaké čidlo zaznamená změnu, na základě které se něco stane. Třeba když někdo vejde do místnosti, tak se automaticky rozsvítí světlo. Podobné akce je možné navázat také na kameru C400. 

Než začneme mluvit o jejích chytrých funkcích, nejprve si rychle shrneme to, co kamerka nabízí. Především je třeba zmínit velmi pěkný a čistý design. Plastové tělo je příjemné na dotek a celá základna je velmi pevná a stabilní. V samotném těle je optika umožňující sledování ve 360 stupních horizontálně, takže se může kompletně otočit na libovolnou stranu, vertikálně je to pak 110°, díky čemuž dovede vidět jak z části pod sebe tak i nad sebe.

Z praxe můžeme říct, že při vhodném umístěním je možné sledovat prakticky jakékoliv místo, které sledovat potřebujeme. Záběry jsou natáčené v maximálním rozlišení 2560 × 1440 pixelů (QHD), což odpovídá objektivu 4 MPx. Pro venkovní dohled by to pro někoho mohlo být málo, v bytě nebo menší kanceláři, pro které je kamerka určena, je to rozlišení dostatečné. Natáčení je možné také v noci, a to díky infračervenému přísvitu, který pomocí okem neviditelného světla osvítí snímaný prostor na několik metrů. Kamerka umí také pracovat se zvukem, a to oboustranně, takže pomocí mikrofonu nahrává; zároveň je možné v mobilní aplikaci zapnout hovor, který se pak bude přehrávat z kamery. Záznam má maličké zpoždění a tak na telefonování to nebude, ale pro nahrávání a případný výkřik na narušitele nebo domácího mazlíčka to bohatě postačí. Pro připojení k síti slouží USB-C kabel, pro připojení do počítačové sítě je tu WiFi. 

A teď zpět k tomu, co kamerku dělá chytrou. Především je to její integrace do prostředí a aplikace Mi Home. Zde je možné kameru přidávat do zmíněných akcí a interakcí s dalšími chytrými prvky v domácnosti. V kamerce je také možné nastavit, zdali má reagovat na menší či výrazné narušení prostředí. Když k němu dojde, je v aplikaci velmi snadno možné navázat další kroky jako je například spuštění alarmu, zaslání notifikace, spuštění chytré zásuvky s konkrétním spotřebičem, rozsvícení a podobně.

Aplikace Mi Home umožňuje i řadu dalších nastavení pro připojenou kameru. Například vypnutí kontrolky, která na kameře indikuje, že je v provozu. Zároveň je možné nastavit klidový čas, kdy kamera snímat vůbec nebude, rozlišení obrazu nebo i způsob nočního vidění. C400 nabízí také sledování osoby. Pokud se tak do hledáčku dostane člověk a bude chodit po místnosti, kamera jeho pohyb bude sama sledovat. Tohle funguje velmi dobře, pro sledovanou osobu možná až trošku děsivě. 

Pro nahrávání záznamu je k dispozici slot na microSD karty až do kapacity 256 GB. Případně je možné využít i možnost nahrávání do Xiaomi cloudu, nicméně tato funkce je zpoplatněna částkou 99,- Kč měsíčně. 

Jestli je třeba využívat více kamer, s non-stop nahráváním a nebo pokročilými detekcemi narušení, doporučili bychom spíše profesionální řešení, například od společnosti HikVision. 

Na sledování jedné menší domácnosti je Xiaomi Smart Camera C400 dobrou volbou, která nezklame.