Rozšiřitelný router Asus RT-AX53U nás příjemně překvapil

Domácí síťové prvky mají svoji omezenou životnost. Ta je dána jak jejich kvalitou, tak i délkou podpory od výrobce. Pokud často musíte restartovat router, aby vám internet běžel rychle nebo abyste se dostali na své oblíbené stránky, pak je dost možná čas na jeho výměnu. Stejně tak je ale dobré zvážit koupi nového, pokud máte router několik let starý a bez aktualizací. Staré síťové prvky jsou totiž často terčem útočníků, kteří se nabourávají do neaktualizovaných zařízení, která mají neopravené zranitelnosti nebo která mají nedostatečné zabezpečení.

Ať už ale budete zvažovat nákup nového routeru z jakéhokoliv důvodu, budete chtít, aby měl co nejlepší signál. K tomu vám pomůže například větší počet antén, méně zarušené pásmo anebo různé technologie.

Asus RT-AX53U tohle nabízí navíc ve spojení s WiFi 6, která při spojení s vaším chytrým telefonem nebo notebookem nabídne rychlost sítě až 1800 Mb/s – 574 Mb/s v pásmu 2,4 GHz a 1201 Mb/s v pásmu 5 GHz. Rychlejší a stabilnější fungování více zařízení v rámci jedné sítě zajistí MU-MIMO, ale i metody OFDMA pro efektivní přidělování kanálů. Ničím nerušené kabelové připojení zajistí celkem 3 gigabitové porty. Je to sice o jeden méně, než bývá běžné, na druhou stranu to bohatě stačí jak pro herní konzoli, tak i hlavní počítač či notebook, kde chcete mít opravdu stabilní připojení s nejrychlejší odezvou. Součástí výbavy je také ASUS AiProtection, což je technologie, která chrání síť před internetovými útoky. V praxi to funguje tak, že hrozba je zablokována ještě předtím, než se dostane do drátové nebo bezdrátové sítě. Sami jsme to neměli jak vyzkoušet, nezbývá tedy než doufat, že to opravdu pomůže. Až dosud jde o vcelku běžnou výbavu, kterou byste od routeru v této době očekávali.

Teď k tomu zajímavějšímu, co už všechny routery nenabízejí. Předně je to velmi přehledné uživatelské rozhraní na webu. RT-AX53U sám pozná až 16 typů různých zařízení – ať jsou to mobily, počítače, notebooky nebo herní konzole, a vy tak v administraci nemusíte přemýšlet, která IP adresa patří jakému zařízení, a hned si je můžete nastavit. Další z funkci je adaptivní QoS, což je laicky řečeno přidělování části vašeho internetu tam, kde je ho nejvíc potřeba. Sami si myší naklikáte, jestli je nejdůležitější maximální rychlost stahování, online hraní nebo třeba videohovor. Už se tak nestane, že by kvůli stahování velkého objemu dat všem v domácnosti přestal fungovat internet. Stejně tak na webu nastavíte i WiFi síť pro hosty, VPN pro bezpečné připojení k internetu apod. 

To, co už není tak běžné, je možnost sdílení internetového připojení. Stačí jen vzít USB dongle (klíčenku) se SIM kartou od T-Mobile a rovnou můžete sdílet internet, aniž byste měli zřízené pevné připojení k internetu. To se hodí třeba na chatu nebo na dovolenou.

Při prvotním nastavení nám byla velkým pomocníkem aplikace s jednoduchým názvem ASUS Router. Ta je dostupná pro Android i iOS a najdete v ní vše potřebné. Hned uvidíte stav vašeho připojení, přenosové rychlosti, množství využití procesoru a paměti. Ano, velmi zjednodušeně řečeno router je malý jednoúčelový síťový počítač, a tak má i svoji paměť a procesor. V apce také vidíte, jaká zařízení jsou ve vaší síti. Některá jsou hned rozpoznána – například různé herní konzole; ta, která rozpoznána nejsou, si pak můžete pojmenovat sami. Hned tak budete vědět, jestli ve vaší síti není nějaký nezvaný host, kterému ihned můžete přístup zakázat. V apce také najdete funkci sdílení připojení pro domácí hosty, kterým můžete dát přístup třeba i jen na několik hodin. Zajímavostí je i možnost z aplikace probudit vypnutý počítač pomocí funkce Wake on Lan. V případě, že máte na počítači nainstalovaný program pro vzdálenou správu, ho můžete ihned na dálku začít ovládat. Vyzkoušeli jsme to a zafungovalo to na první pokus. Dále v apce najdete rodičovskou kontrolu, která omezí obsah na internetu podle věku dítěte, nastavení VPN, ale i třeba možnost router řídit pomocí hlasových příkazů díky Google Assistant nebo Alexa. Apka také dovede posílat notifikace – třeba o nově dostupných aktualizacích. Jedna taková na vás velmi pravděpodobně bude čekat hned po prvním zapnutí.

Na začátku naší recenze jsme zmiňovali rychlost internetu. I když máte více antén a ty nejlepší technologie, může se stát, že přes dvě stěny do dalšího pokoje signál prostě nedosáhne. Pro ten případ Asus vybavil všechny své nové routery možností rozšiřitelného internetu, což je funkce, kterou můžete znát pod pojmem mesh síť. Díky té můžete prvky propojovat a vykrývat tak místa se slabým signálem. Zařízení se tak spolu spojí a vytvoří celistvou síť. I když budete mít síťových prvků více, uživatel nic nepozná, a i když se bude pohybovat po domě, bude stále připojen k WiFi se stejným názvem. Možná si říkáte, že stejnou službu vám nabídnou i různé opakovače signálu, ty ale nejsou tak spolehlivé, chybí jim zabudované zabezpečení před vnějšími útoky, a co je hlavní, jedou maximálně na polovině dostupné rychlosti, protože buď mohou jen přijímat, nebo vysílat, obojí současně nezvládnou. I díky této funkci je relativně základní model RT-AX53U ideální volbou pro bezdrátovou síť, umožňuje totiž budoucí rozšíření, když to někdy bude třeba.