Obchod se smartphony v Evropě zažil nejhorší období

Za posledních 13 let se předchozí čtvrtletí řadí k nejhorším obdobím pro prodeje s chytrými telefony. Minimálně tomu nasvědčuje analýza od Counterpoint Research a rovnou upozorňuje, že bude ještě hůř, než se věci opět zlepší.

Přestože se Samsung řadí ke špici v zásobování Evropy chytrými telefony, ani jemu se v prvním čtvrtletí nedařilo zrovna rekordně a propady na trhu jsou až o 16 % nižší v porovnání se stejným časovým obdobím v minulém roce. Applu se sice oproti loňskému roku zadařilo (o celé jedno procento), i tak růst firmy klesá o celých 6 %.

Obě společnosti se sice na začátku roku vytasily s novými vlajkovými modely, ale ani to jim nezaručilo nárůst prodejů. Proč tomu tak je, není přesně řečeno. Na vině můžou být dozvuky z covidové pandemie, díky čemuž není dostatek součástek na výrobu zařízení. Rostoucí inflace bude mít na celkovou produkci také vliv a svůj podíl na snížení růstů bude mít i současná válka na Ukrajině. Dodávka do této země byla odstřihnutá až ke konci čtvrtletí, proto se očekává, že čísla v druhém čtvrtletí budou o dost horší.

Tenhle problém se týká i dalších značek, včetně Xiaomi (pokles o 36 %) a Oppo (pokles o 8 %). Překvapivě značka Realme, která funguje samostatně, tenhle problém nemá a své prodeje zdvojnásobila (růst o 67 %).

Více zde.

Zdroje: gsmarena