
Zdá se to neuvěřitelné, ale mechanika spojování různých tvarů do jednoduchých i složitějších kombinací tu je déle, než si myslíme.
Candy Crush Saga, Harry Potter: Puzzles & Spells nebo třeba Homescapes. Pokud znáte alespoň jednu ze zmiňovaných her, a dokonce jste v nich nechali nemalé množství času, tak vítejte v klubu. Propadli jste totiž kouzlu spoj 3 her, které vábí mnoho a mnoho hráčů k lehké závislosti na návykových titulech. Nejspíš by se nejednalo o nic tak hrozného, kdyby tyhle tituly nebyly až moc dobře konzumovatelné a nechtěly po vás kolikrát podíl z vašich peněžních zásob.
Pokud chceme přijít na kloub tomu, proč jsme, jakožto vášniví hráči, ochotní vrážet nemalé peníze třeba jen do barevných bonbónků, budeme se muset ponořit více do historie. A to ještě do minulého století.
TIP: Věděli jste, že nejen aplikace samotné, ale i nákupy uvnitř apek a předplatné můžete hradit platbou přes operátora? Útrata se jednoduše připíše k měsíčnímu vyúčtování.
Co je žánr spoj 3
Ještě předtím si ale pojďme lehce popsat, co to spoj 3 hry vůbec jsou. Ideálním příkladem je Candy Crush Saga, která původně vznikla na sociální síti Facebook. Dneska si aplikaci bez potíží stáhnete do mobilu a vesele hrajete, kde vás jen napadne. Právě spojování barevných bonbónků do různých kombinací je jádro tohoto žánru. Spojit minimálně tři barvy v jednom řádku nebo sloupci. Naprosto jednoduchá mechanika, která učarovala celý svět.
Lekce z historie
Původ těchto her sahá až k Tetrisu od ruského vývojáře Alexeje Pažitnova z roku 1984 a k Chain Shot! od japonského tvůrce Kuniakiho Moribeho z roku 1985. Obě hry jsou známé pro atypické tvary nebo barvy, které se musí spojit dohromady, aby bylo dosaženo požadovaného komba pro vyčištění.
Rok 1994 se dá prohlásit za právoplatný vznik spoj 3 her. Pro systémy DOS vyšel titul Shariki, kde vše stojí na spojení minimálně tří stejně barevných bublin, a světe div se, fenomén byl na světě. Napříč novým tisíciletím se hry podobného typu stávaly populárnějšími a komplexnějšími. Spousta z nich se dala hrát přes webové prohlížeče i sociální sítě. Díky této jednoduchosti, krátké době hraní a snadné dávky dopaminu přežily až do dnešního dne a stále si drží svou slávu. Ať už na počítačích, kde vznikají nové hry, případně různé předělávky, nebo na konzolích a mobilních telefonech.

Proč jsou tak zábavné
Ve většině případů se jedná o takový systém, který je jednak velmi jednoduchý, ale také velmi uspokojující po splnění cíle. Schéma těchto úspěšných logických her bývá úplně stejné.
V první řadě je tady krásná, roztomilá grafika, která zajišťuje velké a bujaré efekty. Případně se dá hezky navázat pěknou kolaborací s populární značkou – tak vzniklo například Harry Potter: Puzzles & Spells. V druhé řadě jsou tady úrovně. Od naprosto primitivních prvních map, kde skvěle splníte úkoly, se dostanete až k šíleným absurditám, kde máte jednotlivé mušličky zamčené a musíte je různými kombinacemi otevřít, jako je tomu například ve Fishdom.
V neposlední řadě je to příběh, který dokáže leckoho udržet u hraní postupným plněním úkolů, misí nebo třeba rekonstrukcí panství. Poslední dobou se tahle mechanika totiž nepoužívá jako hlavní tahoun celého systému hry, ale jako součást komplexnějšího systému, kde je všechno krásně propojené. Jednoduše řečeno se z původně hlavní mechaniky stala zábavná součást, která jednotlivé části a příběh pojí dohromady a bez které se celý titul neobejde. V tomto případě se bavíme o Homescapes, kde najdeme jak příběh, tak i obnovu rodinného domu. Jenže samotná obnova je závislá právě na úspěchu ve spojovacích minihrách jednotlivých úrovních, kde získáváte body. Za jejich určité množství můžete následně pořídit například nový koberec dle vašeho výběru.
TIP: Ve spoj 3 hrách zkuste spojovat více než tři stejnobarevné elementy. Vznikají tak speciální prvky, které velmi rychle zlikvidují třeba celé řady.
Místo čekání, kupa srdíček k dostání
Jistým neduhem těchto her je velmi časté čekání na obnovu životů. Na tenhle problém nenarazíte, dokud nejste vystaveni několika prohrám v řadě. Téměř neopominutelnou mechanikou jsou limitované pokusy pro hraní. Dokud úspěšně plníte úkoly v úrovních a dosahujete cílů, životy zůstávají. Ve chvíli, kdy prohráváte, vám životy mizí. A tohle je jedna z těch chvil, kdy je potřeba po dopaminu a požitku ze hry silnější než váš rozum. Životy se totiž dají pomocí mikrotransakcí dokoupit. Speciální balíčky vám velmi snadno vnutí vybavení, které byste si jinak sami nekoupili, a ta vidina, že vám stačí jeden poslední pohyb pro úspěšné dokončení rozehraného kola… To si přímo žádá jednu rychlou platbu pro úspěch.
V některých titulech můžete potkat i herní měnu, která vám dovolí nakupovat různá vylepšení, materiály či speciální schopnosti. Vzhled vašeho avatara je přece jen také důležitý a jedná-li se o vaše místo pro život, tak kdo by nějakou tu korunku nevěnoval pro skvělý pocit domova. A pokud se náhodou přimotáte do hry, která nabízí kvalitní příběh, tak opět není nic jednoduššího, než si pomocí penízků ulehčit průchod a rychleji postupovat ke konci příběhu. Mít se tedy na pozoru a nenechat se uvrhnout do bezedné jámy chudoby je doopravdy na místě.

Současní králové spoj 3 her
V minulosti kralovaly na tomto poli hry od společnosti King. Ta přivedla na svět například Pet Rescue Saga, Farm Heroes Saga a doposud velmi oblíbenou Candy Crush Sagu, která se může pyšnit obrovským zájmem ze strany hráčů i v dnešních dnech. Tuhle štafetu pravděpodobně brzy převezme tým společnosti Playrix, která do herního průmyslu hrdě vstoupila se svou Scapes sérií. Ať už je to Homescapes nebo Gardenscapes, oběma hrám se musí nechat, že v hráčích dokázaly skvěle probudit zvědavost, nabízí krásný vizuál a několik úrovní k odehrání, u kterých člověk nemusí moc myslet. I přes to vše ponechaly hráčům volnost při vybavování zahrady nebo panství. A samozřejmě je všude přítomna možnost zakoupit si životy, penízky nebo jiné doplňky.
TIP: Věděli jste, že nejen aplikace samotné, ale i nákupy uvnitř apek a předplatné můžete hradit platbou přes operátora? Útrata se jednoduše připíše k měsíčnímu vyúčtování.
Králové žánru:
O Candy Crush pravděpodobně slyšel každý, kdo kdy navštívil Facebook. Od svého nástupu v roce 2012 tahle hra urazila poměrně dost velký kus cesty, ale to jí neubírá na zábavnosti. Příjemné barvy, roztomilé animace, různé vybuchující kombinace a pravidelný dobrý pocit za splněné kolo. Přesně to je něco, co lidé zbožňují. Vývojáři se o hru stále starají a pravidelně přidávají další úrovně. Nedílnou součástí jsou i časové události, kde plníte různé úkoly napříč úrovněmi. Za to pak získáte speciální odměnu.
V současné době se kromě specifických akcí a odměn ve hře nachází přibližně 12 320 úrovní rozdělených do 822 epizod. Počet kol se odvíjí od různých dostupných verzí, jako je HTML5, aplikace pro Windows nebo různé testovací úrovně.
TIP: Většina těchto her využívá systém životů. Pokud nesplníte úroveň s určitými požadavky, život zmizí. Proto mějte po ruce dost přátel, kteří vám mohou nějaký živůtek navíc poslat.
Candy Crush Sagu denně hraje přes 9 milionů lidí, v roce 2021 vydělala téměř 29,5 miliardy českých korun a měla 255 milionů aktivních uživatelů.
Scapes série je čím dál populárnější a už teď má mnoho skalních fanoušků. Největšími tahouny jsou ale téměř identické tituly Gardenscapes a Homescapes. Pro pořádek si ale představme jen Homescapes. Hlavní hrdina Austin se vrací do domu svého dětství a je jen na něm dát tohle panství opět do pořádku. Jednoduchá zápletka, která přesto nabízí nespočet hodin zábavy. K samotnému úklidu budete plnit různé minihry, ale hlavní je spojování stejnobarevných předmětů. Příběh, výběr dekorací, úklid a mnoho dalšího, co souvisí se spoj 3 hádankami, dává metu žánru spoj 3, který zdárně nabírá na oblíbenosti. Kromě obrovského panství, které neustále opravujete a vylepšujete, na vás čeká 9 500 úrovní a přibližně 20 hodin příběhu, který budete prožívat během jednotlivých kol.
Homescapes přišlo na trh v roce 2017 jako pokračování Gardenscapes. Od té doby hra nasbírala více než 438 milionů stažení. Za necelé 4 roky přitom vydělala téměř 35,4 miliardy českých korun.
