Po Fortnite končí v Číně náhle i Roblox

Čínští hráči mohou být zmateni. Bez předešlého upozornění došlo k vypnutí čínské verze mobilní aplikace Robloxu. Podle zprávy serveru TechCrunch k tomu došlo už 8. prosince. Od té doby není aplikace LuoBuLeSi (jak se Roblox v Číně jmenuje) dostupná pro Android a iOS.

Oficiální vysvětlení je vágní. Mluvčí James Kay řekl, že „je nutné provést řadu důležitých přechodných opatření“, ale neznamená to konec Robloxu v Číně. Cílem je od základu aplikaci přepracovat a v budoucnu ji opět zpřístupnit. Datum spuštění oznámeno nebylo. Místo toho vývojáři poděkovali hráčům za testování.

Mobilní aplikace LuoBuLeSi vznikla ve spolupráci s čínským gigantem Tencentem. Cílem bylo vytvořit a otestovat pohlcující 3D virtuální světy. Podle všeho chtějí do aplikace investovat další finance a mimo jiné vylepšit optimalizaci a datovou architekturu.

Zdá se, že aplikace v Číně bojovala s tamními konkurenty, včetně podobného Reworldu. Jako všechno ostatní, tak i Roblox podléhal čínským regulačním normám a bylo nutné řadu věcí cenzurovat. I přesto, že LuoBuLeSi se prezentovala jako vzdělávací aplikace.

Ať už je důvod jakýkoliv, znamená to, že v Číně došlo k ukončení další populární hry. V listopadu společnost Epic Games bez většího vysvětlení ukončila testování Fortnite, a to přesto, že battle royale hit byl výrazně upraven, aby vyhovoval přísným čínským normám. Navíc od konce prosince je v Číně dle všeho zakázána globální verze Steamu od Valve. Pravděpodobně proto, aby ji nahradila mnohem omezenější čínská verze.

Před tímto vším čínské regulační orgány přirovnaly videohry k duchovnímu opiu a začaly výrazně omezovat čas strávený dětmi u obrazovky na pouhé tři hodiny týdně. Dříve bylo dětem zakázáno hraní her mezi 22:00 a 6:00.

Co je Roblox? Jedná se o multiplayerovou bezplatnou online platformu pro Android, iOS, MacOS, Windows a Xbox One, kde najdete nespočet nejrůznějších her.

Zdroje: TechCrunch, The Verge